Видали по 500 рублів і наказали забути: Російських медиків, які оперували радіаційних пацієнтів, не попередили про загрозу

Російських лікарів і рятувальників, які працювали з постраждалими від ядерного вибуху в Архангельській області, не попередили про радіаційну загрозу. Багато з них отримали великі дози радіації. Замість компенсацій та медичної допомоги, фахівці отримали копійчані надбавки і підписки про нерозголошення військової таємниці. Про це йдеться в матеріалі «Медузи».

За словами співробітниці рятувальної служби імені Ігоря Поливаного Арини Сергєєвої (ім’я змінено – ред.), постраждалих від вибуху доставили в аеропорт цивільними вертольотами, а екіпажі не були попереджені про радіаційну загрозу.

«І, звичайно, вони не підписували документ про згоду на цю роботу. Через те, що їх не сповістили, кого вони везуть, співробітники санавіації не вжили навіть елементарних заходів безпеки — летіли в епіцентр ізотопного випромінювання і везли звідти постраждалих без респіратора і спецодягу», – каже Сергєєва.

За її словами, ліквідацією наслідків таких катастроф повинні займатися військові, а не цивільні фахівці.

Після приземлення вертольотів в аеропорту постраждалих необхідно було дезактивувати, однак пересувну радіаційно-хімічну лабораторію відправили у Северодвінськ.

«Співробітники рятувальної служби виявилися у спецодязі, але з абсолютно порожніми руками перед зараженими радіацією людьми. Притому, що наша машина, в якій було все необхідне для дезактивації, за розпорядженням керівництва, просто поїхала у Северодвінськ», – розповіла Сергєєва.

Лікарів «швидкої» також ніхто не попередив про небезпеку, і вони прибули в аеропорт без респіраторів та спецодягу. Рятувальники попередили медиків про загрозу тільки на місці, але часу чекати пересувну лабораторію не було. Постраждалих завантажили в машини і відвезли в міські лікарні.

За словами Павла Ковальова (ім’я змінено – ред.), який працює в обласній лікарні Архангельська, після прибуття пацієнтів медперсонал безпосередньо питав – чи є небезпека. Їх запевнили, що всіх постраждалих дезактивували, хоча це було не так.

«Через деякий час, після того, як ми стали їх оперувати, прийшли дозиметристи, поміряли рівень бета-випромінювання і від страху вибігли геть. Лікарі їх зловили в коридорі, і ті зізналися, що там зашкалює бета-випромінювання», – говорить Ковальов.

У другій лікарні, куди також доставили деяких постраждалих, були детектори і дозиметри.

«Лікарі зрозуміли, що йде зараження, хоча їм теж спочатку було сказано, що його немає. Вони їх самі дезактивували, вдягли захисні костюми, респіратори, і тільки впевнившись, що все безпечно, стали надавати допомогу. Так і повинно бути. Так і було б зроблено у нас, якби нас попередили», – говорить Ковальов.

Військові почали проводити дезактивацію обласної лікарні тільки наступного дня, коли радіоактивні ізотопи були у всій лікарні. Зазначається, що ризику піддалися не тільки медики, але і пацієнти, оскільки через замовчування, не було вжито заходів безпеки.

«Весь час до цього в лікарні буквально в кроці від наших постраждалих ходили підлітки, вагітні жінки, люди, які хотіли отримати в лікарні допомогу», – розповів співробітник лікарні.

Наступного дня до лікарні прибула делегація МОЗ.

«Лікарі стали питати: «Ми, швидше за все, отримали опромінення. Хто за це відповість? Хто приймав це рішення? І як нам це буде компенсовано?» В. о. міністра відповіла, що за це лікарям заплатять понаднормові – це десь 100 рублів на годину. Того, що лікарі опромінилися, співробітники МОЗ не заперечували. Тобто люди по п’ять-шість годин провели з зараженими, зробили їм операцію, і отримали за це 500 рублів», – говорить Ковальов.

Коли у одного з лікарів виявили цезій, у медичному центрі запитали, куди він їздив в останні роки.

«Сказав, що бував у Таїланді. На це йому сказали, що там, де Таїланд, там і Японія: «Ти просто наївся там фукусімських крабів!», – каже Павло Ковальов.

Він додав, що всю документацію, яка стосується обстежень, направили в МОЗ. І тепер незрозуміло, чи отримають лікарі докази свого опромінення.

«Реальна кількість опромінених набагато більше за шість осіб (п’ятеро з яких вже померли). Вони отримають звання «героїв». А цивільні, які отримали опромінення заразом – я маю на увазі і цивільних підрядників, які теж опинилися у вогнищі на полігоні, і лікарів нашої лікарні, і лікарів швидкої, і співробітників санавіації – ніколи нічого не доб’ються. Коли за рік-три вони почнуть хворіти, а вони почнуть хворіти, вони нічого не доведуть. Документація про існування постраждалих на цивільній території буде видалена, з нашої лікарні вона вже видалена – обстеження покажуть, що лікарі все здоровенькі», – вважає Ковальов.

За його словами, таке опромінення різко збільшує ймовірність отримати онкозахворювання і численні генні мутації.

Нагадаємо, після ядерного вибуху на військовому об’єкті в Архангельській області, радіонукліди зачепили кілька регіонів України.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.