Рішення італійського суду у справі нацгвардійця Віталія Марківа свідчить про існування ризику для учасників АТО їздити в країни Євросоюзу. Про це в коментарі InfoResist заявила юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Надія Волкова.
«Все залежатиме від тих договорів, які там про співпрацю існують між країнами. Але якщо говорити в цілому, то така можливість існує, звичайно. Що, дійсно, люди будуть передаватися і будуть віддаватися під суд, там вони будуть підозрювати у скоєнні злочинів проти громадян країн, які хочуть їх притягувати до відповідальності», – сказала Волкова.
Разом з тим, вона зазначила, що справа Марківа має особливий характер, оскільки Росія і Італія підтримують один одного.
«І з того, що я бачила і читала в пресі, і коментарі адвоката Марківа, то там не все гаразд у цьому процесі було. Тобто існують питання, і адвокат буде подавати апеляцію, справу ще не закінчено. Тут же ще питання громадянства, я так розумію, Марків був громадянином Італії. Тут багато таких нюансів, які слід враховувати перш, ніж робити такі висновки», – пояснила юрист.
Вона наголосила, що іншій країні засудити не свого громадянина дуже складно. Крім того, є складнощі в тому, щоб заарештувати людину, яка перебуває за межами тієї країни, громадянином якої вона є.
«Так, по ідеї, якщо б Марків не був громадянином України, то Італія мала б запитувати екстрадицію. Якщо вони його підозрювали або підозрюють в чомусь, вони повинні були запросити екстрадицію. І такі ж угоди існують у рамках Європейського союзу, якщо тільки людина не підозрюється у скоєнні міжнародного злочину, наприклад, військових злочинів», – зазначила Волкова.
За її словами, нацгвардійця судили не в рамках міжнародного злочину, а у справі про вбивство італійського громадянина, відповідно до італійського кримінального кодексу.
«Тобто питання конфлікту як такої не фігурує, тому це не військовий злочин, не злочин проти людяності. Це не міжнародні злочини, щодо яких існує універсальна юрисдикція серед держав. А якщо це стосується обвинувачення у вчиненні злочину у порушенні кодексу конкретної країни, то людина має запитуватися в екстрадиційному порядку. Ну а оскільки його судили як громадянина Італії, зрозуміло, що там у них з юрисдикцією все в порядку», – додала Волкова.
Як повідомлялося раніше, італійський суд вирішив направити запит на відкриття кримінального провадження проти народного депутата Богдана Матківського, який у минулому командував підрозділом Нацгвардії, у складі якого служив Марків.