У момент початку пандемії COVID-19 російський президент Володимир Путін зробив спробу скористатися кризою для демонстрації себе в якості глави ефективної держави, виставляючи РФ як країну, якій вдалося уникнути гіршого. Про це повідомляє Washington Post.
Підконтрольні Кремлю ЗМІ твердили, що Росія у цій ситуації виглядає переважнішою США. Пропаганда акцентувала увагу її споживачів на тому, що країна-агресор відправляє американцям допомогу. Проте пізніше стало відомо, що ніякої допомоги не було. Просто господар Кремля продав Вашингтону «гуманітарку». Більш того Федеральне агентство з надзвичайних ситуацій США повернуло в РФ десятки апаратів ШВЛ, оскільки ця техніка виявилася не придатною для використання.
Видання нагадує, що образ Путіна як сильного лідера і Росії як країни з потужним потенціалом вибудовувався довго. Так, на початку свого перебування у владі Путін беззастережно просив росіян прийняти соціальний договір, згідно з яким він відновлює державу і розвиває економіку, а громадяни відмовляються від демократії і прав людини, надавши лідеру більше влади. Президент обіцяв повернути РФ в статус «великої держави» і на міжнародну арену. Таким чином відбулася містифікація російського лідера як всередині, так і поза російською територією.
Тому, вважають автори матеріалу, хаос у боротьбі з поширенням китайської зарази в Росії є загрозою самодержавства Путіна. РФ – друга країна після США за кількістю інфікованих. При цьому багато спостерігачів ще й підозрюють, що реальна російська статистика гірше, ніж офіційна.
Видання резюмує, що за 20 років Путіну не вдалося створити ефективну державу. Який інвестував величезні суми в модернізацію ядерної зброї, розвідувальних можливостей, поліцейських, олімпійських об’єктів РФ, президент мало витратив на дороги, школи та медичні установи. Особливо в регіонах. Помилки державного будівництва оголила нинішня пандемія.
Здавалося б, у такій ситуації Путін особисто мав би вийти на передову боротьби з вірусом. Однак він взагалі кілька тижнів не з’являвся на публіці, розраховуючи, що місцева влада буде самостійно приймати рішення. Пізніше він поставав засмученим і незацікавленим у керівництві процесом відображення виниклої загрози. Крім того, заразилися кілька людей з оточення правителя, що явно не свідчить про силу останнього.
Журналісти нагадують, що відстежувати громадську думку в авторитарних державах – завдання складне. Тим більше, що соціологи в таких країнах, як правило лояльні до влади. Але навіть в цих умовах опитування демонструють той факт, що рейтинг схвалення Путіна впав до найнижчого рівня – 59% у квітні – з тих пір, як він прийшов до влади в 1999 році. У тому ж місяці тільки 27% росіян заявили, що довіряють Путіну в доленосних рішеннях.
«Без вільних та справедливих виборів у Росії є два варіанти – зміна режиму чи посилення репресій. Нехтуючи лікарнями, дорогами, школами, Путін збільшив можливості держави в одній області: контроль за допомогою примусу. Тому, на жаль, такий варіант найбільш імовірний», – резюмують автори статті.
Раніше повідомлялося, що Путін нагородив представника МЗС РФ Захарову орденом Пошани.