Засновник Facebook і Meta Марк Цукерберг будує на гавайському острові Кауаї велетенський маєток під назвою “Ранчо Кулау” розміром з футбольне поле, з 30 спальнями та бункером. Про це йдеться в розслідуванні Wired.
Нікому з тих, хто працює на цьому проєкті, не дозволяється говорити про те, що вони будують. Майже кожен, хто проходить охорону комплексу — від теслярів до електриків, малярів і охоронців — пов’язаний суворою угодою про нерозголошення. І, за їхніми словами, ці угоди — не формальність. Багато робітників стверджують, що бачили або чули, як їхніх колег усували з проєкту за пости про нього в соціальних мережах. Різні будівельні бригади на майданчику призначені на окремі проєкти, і робітникам заборонено розмовляти з іншими бригадами про свою роботу.
Проєкт настільки масштабний, що під дію NDA підпадає значна частина острова. Але всі тут знають, хто за ним стоїть — Марк Цукерберг, який купував землю, починаючи з серпня 2014 року.
Інтерв’ю з кількома людьми, пов’язаними з проєктом, а також публічні записи та судові документи, з якими ознайомився Wired, свідчать про те, що відтоді планування та будівництво комплексу площею приблизно 1400 акрів було оповите таємницею. Згідно з планами, об’єкт, відомий під назвою «Ранчо Кулау», включатиме підземне сховище площею 5 000 квадратних футів, матиме власні джерела енергії та продовольства, а разом з ціною купівлі землі коштуватиме понад $270 млн.
Згідно з доказами, з якими ознайомився Wired, проєкт включає юридичні маневри і політичні зв’язки, а іноді, як вважають джерела, демонструє зневагу до місцевого населення. Тим часом Цукерберг і його дружина Прісцилла Чан продовжують будувати один з найдорожчих маєтків у світі.
Згідно з планами, з якими ознайомився Wired комплекс, який вже частково збудований, складається з більш ніж десятка будівель, в яких загалом щонайменше 30 спалень і 30 ванних кімнат. Він зосереджений навколо двох особняків загальною площею з футбольне поле (57 000 квадратних футів). Кожен особняк має по кілька ліфтів, офіси, конференц-зали та кухню промислового розміру.
У сусідній лісистій місцевості запланована мережа з 11 дископодібних будиночків на деревах, які будуть з’єднані складними мотузковими мостами, що дозволять відвідувачам переходити з однієї будівлі в іншу, залишаючись серед верхівок дерев. Будівля з іншого боку головних особняків включатиме повнорозмірний тренажерний зал, басейни, сауну, гідромасажну ванну, басейн і тенісний корт. Територія усіяна іншими гостьовими будинками та господарськими будівлями.
Плани показують, що два центральних особняки будуть з’єднані тунелем, який розгалужується в підземне сховище площею 5 000 квадратних футів, з житловими приміщеннями, механічною кімнатою і аварійним люком, до якого можна дістатися сходами. Лише на планах однієї невеликої будівлі ранчо передбачено понад 20 камер. Багато дверей у комплексі планується обладнати клавіатурою або звукоізоляцією. Інші, як ті, що в бібліотеці, описані як «глухі двері», зроблені так, щоб імітувати дизайн навколишніх стін. Двері у підземному сховищі будуть виготовлені з металу і заповнені бетоном — стиль, характерний для бункерів і бомбосховищ.
Згідно з джерелами та документами з планування, з якими ознайомився Wired, комплекс буде самодостатнім, з власним резервуаром для води, 55 футів у діаметрі та 18 футів заввишки, а також насосною системою. На 1400 акрах території вже виробляється різноманітна їжа завдяки ранчо та сільському господарству.
Вартість будівництва конкурує з вартістю найбільших приватних будівельних проєктів в історії людства. Згідно з дозволами на будівництво, вартість основного будівництва становить близько $100 млн на додачу до $170 млн на купівлю землі, але це, швидше за все, занижена оцінка.
Така ціна на приватну резиденцію не має аналогів у місцевій будівельній галузі — так само, як і рівень секретності та безпеки. «Таке можна побачити хіба що на захищених військових об’єктах», — каже один із представників місцевої будівельної галузі, пов’язаний з цим об’єктом. «Для приватного проєкту підписання договору про нерозголошення інформації — велика рідкість».
Завдяки договору про нерозголошення, який забороняє робітникам обговорювати проєкт, відокремлений комплекс на північному узбережжі набув міфічного статусу на Кауаї. Один місцевий архітектор, не пов’язаний з проєктом Цукерберга, жартує, що це нагадує йому середньовічних правителів, які, за легендою, вбивали архітекторів своїх найамбітніших проєктів, щоб секрети їхніх задумів померли разом з ними.