Європейські країни розглядають можливість розміщення в Україні до 30 тисяч військових у межах плану, який передбачає створення «сил стримування» на випадок відновлення бойових дій Росією.
Як повідомляє The Washington Post, цей план набув особливої актуальності після того, як адміністрація Дональда Трампа прискорила прямі переговори з Москвою. Очікується, що американські та російські чиновники зустрінуться у Саудівській Аравії у вівторок.
Франція та Велика Британія відіграють провідну роль у формуванні європейських сил, а також проводять координацію з іншими країнами. Президент Франції Еммануель Макрон у понеділок збирає лідерів провідних європейських країн у Парижі, щоб узгодити конкретні кроки щодо військової підтримки України.
Згідно з попередніми планами, європейський контингент може складатися з 25-30 тисяч військових і мати статус сил «стримування». Це означає, що війська не будуть дислоковані безпосередньо на лінії фронту, але залишатимуться в Україні, щоб продемонструвати готовність реагувати на можливе загострення конфлікту.
Франція вже провела детальніше військове планування, і, за словами джерел, готова відправити близько 10 тисяч військових. Інші країни, зокрема Польща, Нідерланди, Німеччина, а також країни Балтії та Північної Європи, ще визначаються зі своїм внеском.
Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер уперше відкрито заявив, що Лондон готовий відправити британські війська до України, якщо це буде необхідно. Він наголосив, що будь-яка допомога у гарантуванні безпеки України – це також внесок у безпеку всієї Європи.
Остаточні параметри військової місії все ще узгоджуються. За даними The Washington Post, адміністрація Трампа поки що виключила можливість відправки американських військ до України, однак не заперечує підтримку європейського контингенту. Вашингтон наразі обговорює з союзниками, які саме види підтримки можуть бути надані – йдеться про розвідку, повітряне прикриття або посилення систем ППО для захисту європейських сил.
Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекелманс підкреслив, що для успіху місії необхідно не лише політичне схвалення США, а й військові гарантії.
«Це великий пазл, у якому нам потрібно зібрати всі елементи», – заявив він на полях Мюнхенської безпекової конференції, наголосивши, що остаточне рішення щодо кількості військових має бути ухвалене у найближчі тижні.
- У лютому європейські лідери таємно зустрілися у Брюсселі, щоб обговорити можливість введення миротворців в Україну для підтримки майбутнього мирного врегулювання конфлікту з Росією, що включає участь країн Європейського Союзу та їх обмеження.
- У січні президент США Дональд Трамп заявив про намір скоротити американський військовий контингент у Європі на 20 тисяч осіб, зазначивши, що витрати на утримання військ мають бути поділені з іншими країнами.
- Видання The Economist пише, що американські чиновники висунули ідею розміщення вздовж можливої лінії припинення вогню в Україні військових із неєвропейських країн, зокрема Китаю та Бразилії.