Перед вторгненням в Україну російська ФСБ розсилала інформаторам у Києві інструкцію виїхати зі столиці, але залишити ключі від своїх будинків. Про це йдеться у матеріалі The Washington Post.
Це ще одне свідчення того, що співробітники спецслужби були впевнені, що Росії вдасться швидко обезголовити український уряд та встановити проросійський режим у Києві, зазначає видання.
Про загадкову інструкцію розповіли одразу кілька інформаторів ФСБ, затриманих українськими спецслужбами. «Їм сказали: коли ви повернетеся, все буде інакше», — розповідає співрозмовник газети в українських органах влади.
“Вдалої поїздки!” — написав один офіцер ФСБ іншому, який відправляється до столиці України. Невідомо, чи дістався отримувач до Києва.
Одним із співробітників, які мали прибути до столиці України, був високопоставлений офіцер ФСБ Ігор Коваленко, який багато років займався відомими проросійськими українськими політиками та чиновниками, включаючи членів партії Віктора Медведчука, пише WP. Коваленко мав оселитися у київському районі Оболонь із видом на Дніпро.
З перехоплених повідомлень випливає, що Коваленко запросив адресу квартири та контактні дані інформатора ФСБ, який у ній проживав. Також йому надіслали кодові слова для спілкування з інформатором, котрий виявився співробітником в уряді Зеленського. Пізніше інформатора було затримано українськими спецслужбами, а Коваленко до Києва так і не доїхав.
WP з посиланням на отримані документи української та західної розвідок також пише, що підрозділ ФСБ, відповідальний за Україну, почав активно розширюватися у 2019 році: до літа 2021 року його штат збільшився з 30 до 160 осіб. Нових співробітників переманювали з інших підрозділів ФСБ бонусами та безкоштовним житлом у Москві. За новими офіцерами підрозділи закріпили певні території України. На них співробітники спецслужби мали знайти колабораціоністів, а також тих, хто має бути нейтралізований.
Відповідав за Україну Департамент оперативної інформації (так звана 5-та служба ФСБ), який курирує старший офіцер ФСБ Сергій Бєсєда. За словами українських офіційних осіб, він розпочав свою кар’єру в КДБ наприкінці 1970-х, а пізніше очолював операції в Україні, Грузії та інших колишніх радянських республіках.