Кремль звузив свої цілі у війні проти України через лавину невдач і загибель тисяч російських солдатів. Експерти визнали кампанію нежиттєздатною, нереальною та, ймовірно, нездатною до досягнення перемоги, пише The Washington Post.
До цих висновків дійшла ціла низка спостерігачів, у тому числі представники західної розвідки та незалежні аналітики. Гендиректор Служби зовнішньої розвідки Естонії Мікк Марран заявив, що Росія програє в Україні у військовому, політичному та моральному плані.
«Ми можемо спостерігати воєнну кампанію, що триває, яка певною мірою відокремлена від реальності, від того, що можна назвати розумним або здійсненним у довгостроковій перспективі», – зазначив він.
У спробі виправити ситуацію на фронті, Москва звільняє високопоставлених командирів . Зокрема, за даними британського Міноборони, звільнено генерал-лейтенанта Сергія Кіселя та віце-адмірала Ігоря Осипова, який керував Чорноморським флотом.
Останній пішов у відставку після потоплення флагмана “Москва” ракетами “Нептун”. З того часу Київ посилив свої запити на подібну зброю від західних партнерів.
Високопосадовець Пентагону, посилаючись на дані розвідки США, підтвердив, що «російські командири різних рівнів були звільнені від своїх обов’язків». За його словами, українські підрозділи не зіштовхнулися із моральними проблемами, які торкнулися особового складу російської армії.
Також на перебіг війни вплинула транспортна та морська логістика РФ, яку «практично зламали» завдяки західним санкціям. Про це заявив міністр транспорту Росії.
Водночас США продовжують постачати Україні військову техніку, зокрема важку артилерію, безпілотники та протитанкові ракети. Байден підписав пакет нової військової та гуманітарної допомоги Україні на суму 40 млрд дол.
Крім цього, дані американської розвідки свідчать про те, що жодна з батальйонних тактичних груп РФ, кожна з яких налічує від 500 до 800 солдатів, не досягла успіху на Донбасі. Передбачається, що російські військові розділили деякі підрозділи, розіславши менші бойові групи у села та селища. У Пентагоні вважають, що в цьому є сенс, оскільки Путін тепер має на меті менші по локалізації цілі .
Втім, попри спроби РФ утримати позиції, окупанти нерідко поступалися контролем українським військам протягом декількох днів після захоплення території.
Ексофіцер армії США Скотт Бостон, який вивчає війну в Україні для аналітичного центру Rand Corp., пояснив, що російські військові мають серйозні моральні проблеми, що підривають цілі Москви. На це зокрема вказують випадки відмови деяких підрозділів виконувати накази, а також неспроможність Росії належним чином озброїти та прогодувати свої сили.
«Щойно було продемонстровано, що їм наплювати на своїх людей, вони все зрозуміли», – сказав Бостон, додавши, що «такого важко не помітити».
Також Бостон припустив, що враховуючи темпи просування РФ на Донбасі (за останні тижні окупанти просунулися лише на кілька кілометрів на добу), наступ може тривати рік, а «території все одно залишаться українськими», навіть якщо кількість загиблих рашистів продовжує зростати.
Бостон додав, що російські лідери, ймовірно, усвідомлюють провал військової кампанії, але все ще не хочуть цього визнавати.
Російський військовий експерт та старший науковий співробітник Інституту зовнішньої політики Роб Лі прокоментував смертоносну для росіян переправу через Сіверський Донець. На його думку, війська РФ були ослаблені як власними тактичними помилками, так і потужними можливостями українців, які сприяли розгрому на зразок того, що стався під Сєверодонецьком.
Лі пояснив, що переправи через річки вимагають сприятливого рельєфу місцевості та військових інженерів понтонних мостів. Українські військові, швидше за все, передбачили можливі пункти пропуску та записали їхні координати для майбутніх атак. Безпілотники дозволили артилерійським підрозділам ЗСУ спостерігати, куди падають снаряди, а потім спрямовували їх на окупантів.
Експерти вважають, що серйозною помилкою, допущеною російськими командирами, була нездатність відправити меншу кількість військ через річку. Помилка дорого коштувала 74-й мотострілецькій бригаді . Відповідно до аналізу Інституту вивчення війни, вона втратила 485 осіб особового складу та 80 одиниць техніки.
“Це свідчить про те, що проблеми з керівництвом все ще існують”, – наголосив Лі.
Експерти поки що не беруться прогнозувати, як довго окупанти можуть продовжувати наступ. Бостон зазначив, що навіть після загибелі тисяч солдатів РФ може продовжувати завдавати артилерійських ударів з відстані ще деякий час.
Крім цього, Аналітик Rand Corp заявив, що радянська Червона армія була більш здатна до вогневої активності та маневрів, ніж сучасні війська РФ. Грузинська війна 2008 року викрила невдачі всередині російської армії, зокрема нездатність швидко адаптуватися, якщо щось піде не так.
Після цієї загарбницької війни Москва вирішила реформувати свої збройні сили, продемонструвавши поліпшення в чомусь. Тепер же, зазначає Бостон, складається відчуття, що армія Росія ніби відмовилася від усього, чого намагалася навчитися за останні 10 років і повернулася до старої тактики, вважаючи її зручнішою.
«Чесно кажучи, Червона Армія в 1944 році була більш здатна до вогневої активності та маневрів , ніж багато хто з тих підрозділів, які ми бачили в нинішній війні, й я не розумію чому», – резюмував Бостон.
- Представник Пентагону заявив, що російська армія зменшила свої апетити в Україні .