Через кілька місяців після початку війни Росія почала реконструювати радянську біолабораторію «Сергієв Посад-6». Про це пише видання The Washington Post.
За часів “Холодної війни” це був великий дослідницький центр з розробки біологічної зброї, де проводилися експерименти з вірусами, що викликають віспу, лихоманку Ебола і геморагічні лихоманки.
На супутникових знімках, зроблених за останні декілька років комерційними фірмами Maxar і Planet Labs, видно, як будівельна техніка реконструює стару лабораторію радянських часів і закладає фундамент для 10 нових будівель загальною площею понад 250 000 квадратних футів. Деякі з них мають ознаки біологічних лабораторій, призначених для роботи з надзвичайно небезпечними патогенами.
Як пише видання, чотири будівлі мають незвично велику кількість обладнання для обробки повітря, в масштабах, які зазвичай асоціюються з лабораторіями з високим рівнем ізоляції.
Супутникові знімки, зроблені в квітні і травні 2023 року, показують будівництво підземного тунелю шириною 11 метрів, який з’єднує лабораторії і електростанцію – достатньо місця для транспортних засобів і персоналу, щоб пересуватися в безпечному і екологічно контрольованому просторі, а також труби для подачі пари, яка може використовуватися для опалення, а також для автоклавів, які стерилізують забруднене лабораторне обладнання.
“Представники розвідки і експерти з біозахисту зазначають, що за супутниковими фотографіями неможливо визначити, чи планує Росія проводити дослідження біозброї. Лабораторія, обладнана для вивчення смертельного вірусу Ебола з метою розробки вакцини, може виглядати зовні ідентичною до тієї, що проводить дослідження з використання цього штаму у військових цілях”, – йдеться у виданні.
Колишній високопоставлений співробітник Пентагону Ендрю Вебер пов’язує розширення військових біодосліджень з непрямими погрозами президента Росії Володимира Путіна застосувати ядерну зброю в разі ескалації війни в Україні.
“Путін хизується ядерною зброєю відкрито. Але оскільки він ніколи не визнає, що має біологічну зброю, спосіб подати сигнал – це говорити про ці об’єкти. Це тонкий натяк: “Ей, у нас є така можливість. І не думайте, що ми її не використаємо””, – сказав Вебер.