Адміністрація Дональда Трампа звернулася до України з проханням відкликати свою щорічну резолюцію, що засуджує російську агресію, та запропонувала замінити її більш м’яким варіантом, який у Києві сприйняли як наближений до проросійської позиції. Про це повідомляє The Washington Post з посиланням на високопоставленого українського чиновника та трьох європейських дипломатів.
Ця ініціатива стала неочікуваною для Києва, який відмовився відкликати свій варіант резолюції, запланованої до оприлюднення у понеділок, у третю річницю повномасштабного вторгнення Росії.
Держсекретар США Марко Рубіо у п’ятницю оприлюднив заяву, в якій Вашингтон запропонував «просту, історичну резолюцію» в ООН та закликав усі країни підтримати її.
«Підтримуючи цю резолюцію, ми підтверджуємо, що цей конфлікт є жахливим, що ООН може допомогти його припинити, і що мир можливий. Ми твердо переконані, що зараз саме час узяти на себе зобов’язання щодо припинення війни», – йдеться у заяві.
Однак у Києві таку ініціативу розцінили як спробу зменшити відповідальність Росії за вторгнення, особливо враховуючи, що запит на зміну документа надійшов після того, як Трамп звинуватив Україну у розв’язанні війни.
За словами українського чиновника, спочатку Вашингтон переглянув запропоновану Україною резолюцію та вимагав внести правки, які її послаблювали, включно із додаванням «проросійських формулювань». Потім США представили новий варіант і наполягали, щоб Київ відкликав свій документ, попри те, що він був узгоджений із партнерами, які планували його підтримати.
«Їхня пропозиція дуже коротка і містить абсолютно нову риторику», – заявив український чиновник. – «Багато представників інших країн кажуть, що це більше схоже на заклик до умиротворення Путіна, а не на реальний заклик до миру».
Західні дипломати припустили, що США намагаються обійти традиційні процедури в ООН, добровільно змушуючи Україну відмовитися від свого тексту на користь американського варіанту.
«Ми бачимо багато ознак можливих негативних наслідків, але найбільше вражає те, що вони тиснуть на Україну, а не на Росію», – сказав український чиновник.
«Це говорить саме за себе», – додав високопоставлений європейський дипломат.
У дуже короткому проєкті резолюції США, внесеному напередодні, висловлюється скорбота у зв’язку з “трагічною загибеллю людей під час російсько-українського конфлікту”, а також “міститься заклик до швидкого припинення конфлікту і подальший заклик до встановлення міцного миру між Україною і Росією”.
Згадок про повномасштабне вторгнення, окупованих територій України, порушення Росією міжнародного права чи те, що вона є державою-агресором, у проєкті резолюції немає.