На тлі невдач у війні проти України російський диктатор Володимир Путін втрачає вплив на лідерів Центральної Азії, зокрема президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва. Про це повідомляється в аналітичному матеріалі газети The Washington Post.
Видання зазначає, що нездатність Росії підкорити Україну показала слабкість Путіна перед країнами Центральної Азії, які розглядали в Москві як сферу свого впливу. Так, Казахстан поглибив зв’язки з Китаєм, Туреччиною та Європою, залучив до себе сотні західних компаній, що залишили Росію через санкції, а також став перевалочним пунктом росіян, які біжать від мобілізації.
29 листопада президент Казахстану Токаєв уперше за 7 років відвідав Париж, де зустрівся з французьким лідером Еммануелем Макроном. Візит був здійснений для обговорення можливого посилення зв’язків між країнами.
У матеріалі сказано, що Володимир Путін підірвав довіру до себе повномасштабним вторгненням в Україну та підірвав уявлення про Росію як про потужну державу, а Токаєв неодноразово заявляв про підтримку Казахстаном територіальної цілісності України.
Спочатку РФ намагалася тиснути на Токаєва, призупинивши роботу каспійського нафтопроводу, яким казахстанська нафта доставляється в Чорне море. У свою чергу російська пропаганда заявляла про те, що Казахстан має бути наступним у списку Москви для агресії, а Путін перекручував ім’я Токаєва на зустрічах.
У відповідь на це заручився підтримкою глави КНР Сі Цзіньпіна та президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана, які пообіцяли підтримувати територіальну цілісність країни. Це стало своєрідним сигналом для Росії, що її агресивна риторика на адресу Казахстану є неприйнятною.
На думку WP, запросивши Токаєва зупинитися в Москві на шляху до Парижа, Путін, схоже, прагнув продемонструвати значення Росії для Казахстану, що зберігається, і 28 листопада привітав його з переобранням.