Адміністрація президента США Дональда Трампа зупинила фінансування нових продажів зброї Україні та розглядає можливість заморожування постачання зброї зі складів США. Це може серйозно вплинути на здатність Києва протистояти російським силам, повідомляють нинішні та колишні американські посадовці, пише WSJ.
Фінансування було припинене останніми тижнями на тлі заморожування американської зовнішньої допомоги. Водночас рішення про можливе блокування основного каналу передачі зброї Україні ухвалюється після напруженої зустрічі Трампа із президентом України Володимиром Зеленським у Білому домі. Під час цієї зустрічі, яка відбулася в п’ятницю, виникли побоювання серед європейських союзників щодо потенційного відходу США від ширшого західного альянсу.
У понеділок Трамп також публічно розкритикував Зеленського за його слова про те, що війна з Росією триватиме ще довго. «Це найгірша заява, яку міг зробити Зеленський, і Америка не терпітиме цього набагато довше!» – написав він у своїй соцмережі Truth Social.
Наприкінці січня адміністрація Трампа наказала припинити всю іноземну допомогу, зокрема й військову, за винятком допомоги Ізраїлю та Єгипту. У п’ятницю США оголосили про надання Ізраїлю нового пакета озброєнь на майже 3 мільярди доларів, зокрема понад 35 000 авіаційних бомб вагою 2 000 фунтів.
Держсекретар Марко Рубіо раніше підписав дозвіл на звільнення України від цієї заборони, однак високопосадовець Держдепартаменту Пітер Марокко досі не надіслав необхідного листа до Пентагону, що заблокувало постачання допомоги Києву, повідомляють джерела.
Фактичне заморожування нових продажів зброї для України вплинуло на програму Foreign Military Financing, через яку Держдепартамент фінансує закупівлю озброєнь для деяких країн. Україна також отримує зброю через Ukraine Security Assistance Initiative, проте її фінансування наразі вичерпане. Найважливішим джерелом озброєнь залишається механізм presidential drawdown authority, який дозволяє Пентагону передавати зброю безпосередньо зі своїх складів, однак у понеділок у Білому домі відбудеться нарада щодо його можливого припинення.
Замороження фінансування нових постачань розпочалося ще до напруженої зустрічі Трампа та Зеленського, під час якої США та Україна мали підписати рамкову угоду про мінеральні ресурси, але церемонію та пресконференцію було скасовано. Однак саме після цієї зустрічі з’явилося питання про можливе припинення поточних поставок зброї зі складів США.
Без нової американської допомоги Україна, ймовірно, зможе продовжувати бойові дії на нинішньому рівні до середини року, вважають західні посадовці. Це частково стало можливим завдяки масштабному постачанню зброї в останні дні адміністрації Джо Байдена.
Тим часом європейські лідери провели саміт у Лондоні, де погодили створення коаліції для розробки мирного плану для України, який передбачає залучення наземних військ та військової техніки.
Попри можливість часткового заміщення постачань з боку Європи та зростаючого українського оборонного сектору, припинення американської допомоги означатиме втрату доступу до ключових високотехнологічних систем озброєнь. Зокрема, це стосується передових систем протиповітряної оборони, балістичних ракет, навігаційних систем і далекобійної артилерії.
США є єдиним виробником таких критично важливих систем, як тактичні ракетні комплекси ATACMS та реактивні системи залпового вогню M142 HIMARS, які дозволяють Україні здійснювати удари по тилових позиціях російських військ.
Якщо поставки зі США припиняться, Україна втратить можливість вести далекобійні атаки та захищати свої тили, що суттєво послабить її обороноздатність.
«Європа може частково компенсувати нестачу артилерійських боєприпасів, поєднавши власні запаси з тим, що США вже відправили цього року», – заявив аналітик Carnegie Endowment for International Peace Майкл Кофман. «Але основні труднощі стануть помітними ближче до літа».
Відсутність чіткої перспективи постачання зброї ускладнить довгострокове планування українського військового потенціалу, а також придбання запчастин для наявних систем. На цей момент Україна самостійно виробляє або фінансує близько 55% свого озброєння, 25% постачає Європа, а ще 20% надходило зі США.
Попри припинення нового фінансування, США продовжили виконувати деякі зобов’язання, взяті за адміністрації Байдена. За даними Пентагону, Україна вже отримала «сотні керованих реактивних систем залпового вогню GMLRS, протитанкові ракети та тисячі артилерійських снарядів».
Останній масштабний пакет військової допомоги США на суму 1,22 мільярда доларів був схвалений 30 грудня, коли ще діяла адміністрація Байдена. Відтоді жодних нових передач зброї оголошено не було.
За даними джерел у Конгресі, наразі існує понад 3 мільярди доларів у вигляді невикористаних коштів, які можна було б спрямувати на озброєння для України, однак їхнє розподілення залежить від рішення адміністрації Трампа.