Росія втрачає вплив у країнах Середньої Азії, що колись входили до складу СРСР, головним тут стає Китай. Про це пише The Wall Street Journal.
Автор публікації звертає увагу на очевидні ознаки переорієнтації цих країн з півночі на схід: дедалі більше автомобілів китайських брендів, таких як BYD і Geely, їздять вулицями Узбекистану, тоді як кількість російських “Лад” стає дедалі меншою.
Поки Пекін та Москва декларують спільне протистояння вигаданої агресії Заходу проти них, напруженість між двома диктатурами зберігається за лаштунками. І одним із напрямків прихованого протистояння між РФ і Китаєм є “задній двір” Москви – Середня Азія.
“У Центральній Азії, як і в Арктиці, залежність Москви від Пекіна в підтримці його військової машини змушує її мовчазно погоджуватися на посягання. У цьому регіоні, що стратегічно розташований, Пекін втягує в свою орбіту місцеві економіки. Китайські інвестиції відволікають молодих працівників регіону від Росії. Профінансована Залізниця обіцяє з’єднати її з Європою в обхід території Росії.
Санжарбек Кулматов, 29-річний робітник китайської фабрики в центральному Узбекистані, розповів, що китайські гроші різко змінили перспективи роботи для нього та його співвітчизників.
“Кожен, хто є безробітним, може знайти тут роботу замість того, щоб їхати до Росії”, – сказав він.
Автор статті зазначає, що поступова зміна балансу сил у регіоні відбувалася протягом багатьох років, але російське вторгнення в Україну значно прискорило процес. У регіоні сприйняли напад на Україну як безглузде та зловісне порушення територіальної цілісності колишньої радянської республіки – такої, як і вони самі. Замість підтримки Москви, всі п’ять центральноазіатських держав вирішили зберігати нейтралітет щодо вторгнення.
“Китай створює образ майбутнього для Центральної Азії. Росія є недалекоглядним політичним режимом, який не інвестує у власні стратегічні цілі у Центральній Азії”, – сказав Темур Умаров, співробітник Євразійського центру Карнегі.