Президент Дональд Трамп чітко дав зрозуміти своїм радникам, що навіть підписання угоди між США та Україною щодо видобутку мінеральних ресурсів не буде достатнім для відновлення американської допомоги та обміну розвідданими з Києвом, повідомляють джерела NBC News в адміністрації США.
Трамп хоче, щоб угода, яка надасть США частку в українських мінеральних ресурсах, була підписана, але також вимагає змін у політиці президента Володимира Зеленського щодо мирних переговорів. Зокрема, він хоче побачити готовність України йти на територіальні поступки Росії та можливу підготовку до проведення виборів в Україні. Окрім того, Трамп бажає побачити, як Зеленський робить кроки до своєї відставки як президента, додали чиновники.
Вибори в Україні були призупинені через введення воєнного стану після вторгнення Росії у 2022 році.
«Як президент Трамп продемонстрував під час спільного засідання, українці зробили позитивний крок. Ми з нетерпінням чекаємо на більше позитивних кроків під час зустрічей в Саудівській Аравії на цьому тижні, які, сподіваємось, зрештою завершать цю жорстоку війну та кровопролиття», – заявив прессекретар Ради національної безпеки Брайан Х’юз, відповідаючи на питання про вимоги Трампа.
Після призупинення допомоги США Росія активізувала атаки на Україну, що призвело до одного з найбільш смертоносних днів для цивільних осіб у цьому році, за даними Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Більшість жертв були зафіксовані в Донецькій області, на території, що контролюється Україною. Кількість жертв у 2025 році вже перевищила показники 2024 року, зазначили в місії ООН.
Не зважаючи на це, США не мають підтверджень того, що призупинення обміну розвідданими безпосередньо вплинуло на російські атаки, за словами чиновників. Вони припускають, що більшість цих атак були заплановані до припинення допомоги.
Республіканці в Конгресі тиснуть на Білий дім, щоб відновити допомогу та обмін розвідданими, і чиновники сподіваються, що потік зброї та обладнання, а також обмін інформацією може бути відновлений вже наступного тижня, особливо після того, як Зеленський заявив, що Україна «готова сісти за стіл переговорів якомога швидше».
Наразі США продовжують обмінюватися з Україною лише оборонною розвідкою, що допомагає Україні захищатися від атак. Водночас США більше не надають інформації для націлювання на російські цілі.
Протягом останніх трьох років США надавали Україні інформацію для націлювання, супутникові знімки та сигнальну розвідку. Європейські союзники намагаються заповнити деякі прогалини, але відсутність американської розвідки вже має вплив на Україну, зазначив західний чиновник.
«Кожен день шкодить Україні, і кожен день дає Росії більш сприятливі позиції», – додав він.