На початку тижня відразу після відкриття торгів вартість нафти марки Brent впала більш ніж на 30%. Слідом за рекордним падінням світових цін на нафту обвалилися і фондові ринки. InfoResist поцікавився у експертів, з чим пов’язаний обвал нафтових цін та чи може це вплинути на українську економіку.
Косянчук: Тепер ми цілком залежимо від Нацбанку
Експерт ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук розповів, що падіння цін на «чорне золото» пов’язане з конфліктом між Росією, Саудівською Аравією та США в боротьбі за ринки збуту нафти.
«І як детонатор цього всього – коронавірус, який призвів до закриття виробництв, карантин і все інше. Тобто пішов спад промислового виробництва. Коли відбувається спад промислового виробництва, відповідно різко зменшується попит на енергоносії включаючи вуглеводневе паливо. Тому на тлі цього сталася відмова РФ від підписання меморандуму про продовження до кінця року, того, що хотіла Саудівська Аравія – обмеження видобутку нафти», – пояснив економіст.
Він зазначив, що після цього Саудівська Аравія відреагувала збільшенням видобутку нафти і зниженням цін, починаючи «завалювати» європейський ринок.
«Це призводить до того, що компанії в США з видобутку сланцевої нафти почали відчувати серйозні проблеми, аж до банкрутства. Якщо таке відбувається у світовій економіці, то йде відтік інвестицій з ринків, які розвиваються, зокрема з України. І це найпотужніший удар по ось цій піраміді ОВДП, які були викуплені за гривню, тому що там був курс і так далі. Тепер що вийшло? Інвестори позбавляються від ОВДП, вони вже навіть не сподіваються на ті 30% прибутковості, тобто йде скидання. Це веде за собою купівлю долара», – пояснює Косянчук.
За його словами, Нацбанк повинен вводити валютні інтервенції, щоб якось підтримати гривню.
«Паралельно з цим колапс на енергоринку призводить до зниження активності ресурсного ринку взагалі. Для України це зерно, соняшникове зерно, метали. А значить, надходження валюти менше. А на тлі того, що ми там маємо ще 5,5 млрд дол. віддати цим міжнародним акулам, то зовсім ситуація плачевна. До речі, дійшли до полу за останні 29 років. Ось ця сукупність усіх цих факторів. Тепер що виходить. Враховуючи, що роздрібні ціни в Україні залежать від двох факторів – ціни зовнішнього ринку, саме нафтопродуктів», – сказав експерт.
Він наголосив, що тепер українська економіка залежить від Нацбанку, оскільки в країні валютна залежність роздрібних цін становить понад 90%.
«Тому що те, що ми бачимо нафту, це взагалі ціна на квітень, травень і так далі. Поки нафта прийде на завод, поки перероблять – це 45-50 днів. Тому що зовнішній європейський ринок на нафтопродукти поки ніяк не відреагував. І плюс запас нафтопродуктів у країні. І тепер ми цілком залежимо від Нацбанку, від курсів гривні. Тому що у нас валютна залежність роздрібних цін понад 90%. Тому що і акцизи в євро, і купуємо ми імпортуємо за долари, тому продаємо за гривню і намагаємося купити знову долари», – говорить Косянчук.
Експерт додав, що якщо відбудеться суттєва девальвація гривні й навіть якщо опуститься зовнішній ринок нафтопродуктів, то Україна може цього не відчути через падіння курсу національної валюти.
«Як це було в 2013 році, коли нафта з 130 опустилася до 70, але ми цього не відчули, тому що в цей самий період гривня впала з 8 до 24-25 за долар. А ми повинні розуміти, що кожна гривня за долар – це 87 копійок на літрі. Для того, щоб ціни знизилися, гривня не повинна падати, а зовнішній ринок повинен просісти. Якщо ці два фактори зійдуться, то буде зниження. Якщо буде протифаза, то ніякого зниження не буде, а то буде й подорожчання», – стверджує Косянчук.
Він підсумував, що в світі глобалізації всі процеси не можуть відбуватися самі по собі й призводять до певних наслідків.
«Вони завжди за собою тягнуть. Коронавірус потягнув за собою спад промислового виробництва, це потягло за собою зменшення попиту на енергоносії, енергоносії потягнули за собою сировинні ринки, сировинні ринки зменшили надходження валюти до країни сировинні, одночасно з цим, у момент рецесії, всі міжнародні спекулянти йдуть з ринків, тому що вони менше всього захищені. Таким чином ще більше обвалюється курс валюти в країнах. А ми, як завжди, попереду планети всієї. Тому що акцизи ми нараховуємо в євро, множачи на курс Нацбанку, імпортуємо в доларах, знову множимо на курс Нацбанку. Всю цю каламутну історію накладаємо на ПДВ і поставляємо як роздрібні ціни», – резюмував економіст.
Савченко: Ціни на нафту впадуть, а ціни на долар зростуть
Ексзаступник голови правління НБУ, фінансист, економіст Олександр Савченко заявив, що падіння ціни на нафту призупинить девальвацію гривні, яка буде відбуватися під тиском виведення капіталу спекулятивними інвесторами.
«І ось так пощастило, скажу, що ось цей фактор гальмуватиме девальвацію гривні, тобто вона не буде дуже стрімкою, буде повільною», – зазначив економіст.
На його думку, зазначений фактор зменшить попит на долари на 20-25%.
«Це ж основна позиція нашого імпорту. Нафта і нафтопродукти. Газ ми вже не купуємо, перекупили. А ось це значить, що попит на долари на цю операцію реально зменшиться, десь на 20-25%. І це дозволить не так сильно девальвувати гривню цими панічними настроями інвесторів, звичайно, вони будуть виводити свої долари і продавати ОВДП», – пояснив Савченко.
Разом з тим він прогнозує, що незначне падіння валюти все ж станеться.
«Я завжди говорив, що 26-27 травня, а потім може навіть буде відкат гривні, влітку. Все попереду, ми не знаємо про політику уряду, що вони робитимуть. Або нічого, як минулий уряд? Це теж політика», – повідомляє експерт.
Савченко додав, що найближчим часом в Україні очікується зниження цін на паливо.
«Я думаю, сьогодні-завтра має бути незначна знижка, а десь до кінця тижня відсотків на 10. Але тут ціни на нафту впадуть, а ціни на долар зростуть. Через девальвацію гривні. Тому не варто розраховувати, що на 20%. Але на 10% точно можна розраховувати», – наголосив він.
Нагадаємо, що після обвалу цін на нафту в Росії різко впав рубль. Наразі Центробанк країни-агресора призупинив закупівлю доларів і євро на внутрішньому ринку.