Як правильно вимірювати тиск електронним тонометром
Вимірювання артеріального тиску важливо не тільки для літніх і хворих людей. Реалії сучасного життя такі, що людина регулярно піддається стресам, перенавантаженням, страждає на безсоння, не завжди правильно харчується, в силу свого роду діяльності веде сидячий і малоактивний спосіб життя тощо. Все це призводить до того, що організм дає збій і розвиваються різні важкі наслідки, такі як інсульт, інфаркт, порушення роботи внутрішніх органів та багато іншого. Щоб уникнути таких небезпечних наслідків, необхідно регулярно контролювати свій артеріальний тиск. Для цього необов’язково йти до лікаря, звичайно якщо немає симптомів, що насторожують, а можна провести вимірювання не виходячи з дому, перебуваючи в дорозі й будь-яких інших умовах. Для цього потрібно використовувати тонометр. Найбільш зручний тип – електронні прилади. Вони бувають напівавтоматичні та автоматичні, у кожного з них свої плюси та мінуси. Щоб отримати точний результат, потрібно знати, як правильно проводити вимір.
Напівавтоматичні тонометри
Електронні апарати напівавтоматичного типу складаються з манжети яку одягають на плече, трохи вище ліктьового згину, а також з’єднаної з нею грушею та електронним блоком. Прилади працюють від елементів живлення (маленьких батарейок). Вимір відбувається завдяки осцилометричному методу, заснованому на електронній обробці звукової хвилі, що виникає при скороченні серця. Повітря подається в манжету вручну, після чого відбувається стравлювання повітря й апарат сам знімає показання та виводить результат на дисплей. Це простий у користуванні прилад, але від людини все ж таки вимагаються певні зусилля для стискання груші, щоб наповнити повітрям манжету. Оскільки при різкому підвищенні або зниженню тиску виникає різка слабкість, тремор рук, запаморочення, то в цьому стані накачувати грушу буває проблематично. Для самостійного виміру рекомендується вибрати тонометр, у якому весь процес повністю автоматизовано.
Автоматичні тонометри на зап’ясті
Найбільш компактним та зручним для самостійного виміру є автоматичні апарати з манжетою на зап’ястя. Вони мають вигляд браслета (манжети), на якому закріплений маленький електронний блок. Їх переваги – компактність та відсутність необхідності знімати верхній одяг для проведення вимірювання, як у випадку з манжетою на плече. Тонометр на зап’ястя зручно брати із собою у дорогу, на роботу, на спортивні тренування. За всіх цих переваг є і недолік. Він може давати більшу похибку, якщо при вимірі тримати руку неправильно. Можна здійснювати процедуру цим тонометром сидячи чи стоячи. Манжету потрібно надіти на зап’ястя, розмістивши дисплей із внутрішньої сторони (де зазвичай вимірюють пульс) на відстані приблизно 1 см від долоні. При вимірі руку можна оперти ліктем стіл, так щоб електронний блок знаходився на одному рівні з серцем. Ще один варіант – притулити зап’ястя з електронним блоком до грудей (прилад на лінії серця), а вільною рукою підтримувати лікоть руки з апаратом. Якщо тримати пристрій нижче або вище, то результат може бути не коректним. До мінусу зап’ястного тонометра можна віднести й те, що він підходить не всім. Зокрема при вікових змінах, атеросклерозі та інших патологіях судини стають більш крихкими та менш еластичними, а знімати показання із зап’ясткових артерій стає проблематично. Тому зазвичай людям після 45 років краще вибрати модель із манжетою на плече. Однак технології не стоять на місці й зараз розробили апарати, в яких манжета знімає показання артеріального тиску відразу з двох зап’ясткових артерій, що робить результат максимально точними при дотриманні правил вимірювання.
Автоматичні тонометри на плече
Найточніші прилади – автоматичні, оскільки у них виключено вплив людського чинника. Як і у тонометрах на зап’ястя у пристроях з манжетою на плече весь процес повністю автоматизований. Досить надіти манжету, натиснути кнопку на електронному блоці та чекати на результат, який з’являється на дисплеї в цифровому вигляді. Який обрати автоматичний тонометр залежить від того, які функції необхідні користувачеві. Багатьом людям похилого віку досить базової моделі, в якій крім тиску і пульсу, показується результат останнього вимірювання. Однак за такою самою вартістю можна придбати багатофункціональні пристрої. Це дуже зручно, оскільки такі моделі можуть виявляти аритмію, обчислювати середнє значення виходячи з останніх трьох вимірів, проведених автоматично протягом короткого періоду часу. Також можуть бути індикатори підвищеного тиску, голосовий супровід для людей з вадами зору, відправка результатів вимірювання на мобільний телефон або комп’ютер. Пропонуються компактні моделі, які можна носити в сумці та вироби з великим дисплеєм, їх зручно встановити на тумбочки біля ліжка або столі. Автоматичні тонометри на плече можуть підключатися через адаптер до електромережі або працювати від батарейок.
Загальні правила виміру
Яким би тонометром не здійснювалося вимірювання артеріального тиску, потрібно дотримуватися наступних правил:
- Не здійснювати процедуру менш ніж через 20-30 хв після їди та фізичних навантажень;
- Проводити вимірювання у тиші, попередньо посидівши спокійно 5-хвилин;
- Тіло має бути розслаблене, спертися на спинку стільця;
- Вранці це робиться одразу після сну, не встаючи з ліжка, а ввечері безпосередньо перед сном;
- За 30-60 хвилин до процедури не можна курити та пити тонізуючі напої або алкоголь;
- За годину до вимірювання не приймати судинозвужувальні препарати (краплі в ніс та ін.)
Вперше АТ необхідно виміряти на обох руках, а потім постійно це робити на тій, де показання були вищими.