Як Умєров “під соусом” реформ НАТО хотів знищити головного постачальника зброї

умєров

Міністерство оборони хотіло знищити Агентство оборонних закупівель (АОЗ), яке прибрало з постачань зброї посередників і почало укладати угоди на постачання зброї напряму з виробниками. Рустем Умєров і його заступник Дмитро Кліменков подали це “під соусом” вступу до НАТО. В Альянсі відповіли – це суперечить рекомендаціям НАТО. Розповідаємо подробиці скандалу.

Ідея Умєрова

24 вересня вийшло інтерв’ю Рустема Умєрова “LB.ua” в якому він розповів про ідею об’єднання АОЗ (летальні закупівлі) з Державним оператором тилу (ДОТ, нелетальні закупівлі), нібито за стандартами НАТО.

“Це була моя ідея. Поясню чому. Однак, забігаючи наперед — це не означає, що ми вже ухвалили рішення. У нас якась культура безкультурності: тільки почали обговорювати, як уже всі бігають і починають передавати далі. Отже. Наша стратегія — провести стратсесію і об’єднати за стандартами НАТО всі агентства в одне. Якесь Ukrainian Defence Forces Agency, де будуть закупівлі, логістика, контракти змірювання, ефективність, відповідно до НАТО”, – заявив міністр.

Наступного дня його заступник Дмитро Кліменков опублікував на “Економічній правді” колонку, де розповів, що паралельна робота цих агентств призвела до дублювання функцій і тому вони потребують об’єднання. Він також згадав про стандарти НАТО. За його словами, відповідне рішення вже прийнято.

“Оскільки ми рухаємося до вступу в НАТО, ми продовжуємо реформу закупівель, аби підвищити ефективність та відповідати стандартам Альянсу.  Одним із важливих кроків стало рішення об’єднати два існуючих агентства, що відповідають за забезпечення оборонних потреб, — в єдину структуру. Військова практика показала, що паралельна робота цих агентств призводила до дублювання функцій, неефективного використання ресурсів та затримок у прийнятті рішень. А в умовах війни це неприпустимо, оскільки оперативність постачання військової техніки та обладнання є критичною”, – заявив він.

Що не так з цією ідеєю

Членкиня Громадською антикорупційної ради при МО Тетяна Ніколаєнко різко розкритикувала рішення Умєрова.

“Справа в тому, що керівництво міністерства від слова взагалі не контролює керівницю АОЗ Марину Безрукову. В українських реаліях – це страшний гріх. Він стоїть десь в тому ж рангу, що і «самі не крадуть, і іншим не дають». <…> На кону 78 мільярдів. Багато кому хотілось би взяти участь у дерибані. Але АОЗ дуже перекроїв ринок. Спецімортери з 70% контрактів минулого року зараз мають лише 18%. А як же схеми, посередники. Оце усе… А, це не усе. Марина взяла на роботу Артема Ситника (з контактами серед силовиків інших країн, зокрема США). І тут понеслось. Агенція дізналась, щи народ так прекрасно тирить, що дійшов до підлогу специфікацій боєприпасів. Довелось напрягти НАБУ. Тепер в напрузі один з найбільших спецімпортерів. Кому ж таке сподобається???”, – прокоментувала вона інтерв’ю Умєрова.

За її словами, нещодавно було проведено аудит роботи Агенції. “І крім відряджень (Міноборони не сподобалось, що Безрукова і Ситник кудись їздять), а також претензій щодо закупівлі службових Hyuindai Tucson для поїздок на прийомки та відрядження для співробітників Агенції, нинішньому керівництву закидають, що 25% контрактів зі взятими бюджетними зобов’язаннями припадають на “Спецтехноекспорт”. Ось тільки левова частка з них (75%) були укладені в період попереднього керівника Агенції Пікузо, а не Безрукової. Але одягатимуть це на голову Марині. Вчора в МО приходили трохи спантеличені представники G7. Їх намагались заспокоїти тим, що це ще довгі плани, а не обʼєднання. Але аудит готують до викиду”.

Марина Безрукова, керівник АОЗ

Коментуючи колонку Кліменкова Ніколаєнко здивувалась заяві про “дублювання функцій”.

“А може мені хтось пояснити, в чому було дублювання функцій АОЗ і ДОТ? Я була не в курсі чогось, зокрема, що Марина Безрукова і Арсен Жумаділов щось між собою погоджували? Може, спецімпортери зброї на ничку возили картоплю? А ДОТ купував під виглядом курток міни? Цю колонку взагалі заступник міністра писав чи чат GPT? Бо таке враження, що її написали про успіхи двох агенцій, а потім вставили, що треба обʼєднати”, – написала вона.

Дуже дивним виглядає рішення Умєрова і в контексті зобов’язань перед Альянсом. 2,5 місяця назад, 15 липня, Україна уклала угоду з Альянсом і затвердила Стратегічний огляд оборонних закупівель. Відповідно до цієї угоди, оборонні закупівлі України будуть розвиватися за допомогою рекомендацій, викладених у огляді. Повний документ доступен тут.

В цьому документі чорним по білому написано, що об’єднання АОЗ і ДОТ потрібно провести у мирний час.

Позиція АОЗ

Марина Безрукова на фоні заяв Умєрова і Кліменкова оприлюднила інфографіку, яка свідчить про значне скорочення участі “спецімпортерів” (читай посередників, – ред.) у ланцюжках постачань зброї.

“Це повністю співпадає з рекомендаціями НАТО для реформування оборонних закупівель України. І саме такі завдання мені озвучили в Міністерстві оборони України, коли мене призначили керівником Агенції”, – написала вона.

Зміна риторики

Після повернення Володимира Зеленського із США Міністерство оборони випустило заяву Рустема Умєрова в якій він повідомив, що реформа АОЗ і ДОТ продовжиться і він нарешті створить наглядові ради у обох структурах. Ця заява свідчить про те, що Міноборони вирішило рухатися згідно з підписаною з НАТО угодою.

У Стратегії оборонних закупівель прямо написано, що оборонне відомство має “негайно створити наглядові ради Агенцій”. Тобто, ці ради мали бути створені, ще в липні. 19 серпня Віталій Шабунін з ЦПК виступив з заявою, що створення Наглядових рад блокується.

“Всю п’ятірку (членів наглядових рад, – ред.) призначає міністр оборони України. З початку відбору минуло три місяці (!) – проте Наглядову раду так і НЕ призначено. ТРИ МІСЯЦІ… “, – написав він.

Лише в жовтні міністр оборони вирішив таки подати відповідні подання до КМУ.

Що саме змінило позицію міністра, наразі, не відомо.

Реакція Альянсу

1 жовтня, після заяви, Умєрова місія НАТО в Україні оприлюднила заяву в якій нагадали, що в рекомендаціях мова йшла саме про роздільне існування Агенцій під час військового стану.

“Після сьогоднішньої заяви міністра оборони Умерова ми підтверджуємо наше розуміння того, що ці два відомства будуть розділені, і вітаємо заявлений намір призначити обидві наглядові ради дуже скоро”, – додали в місії.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.