Для якісного вай-фаю покриття, потрібні не тільки послуги надійного провайдера, а ще й сучасний роутер з оптимальними параметрами. Існує багато маршрутизаторів з різними характеристиками та призначенням: для дому, офісу, ігор та інших завдань. Подивитися асортимент можна тут. Ну, а про те, на що звертати увагу при покупці маршрутизатора, читайте в цій статті.
Швидкість бездротового з’єднання та діапазони частот
Для дому можна купити роутер зі швидкістю вай-фаю до 300 Мбіт/сек — це моделі стандарту 802.11.n. Цього цілком вистачає для перегляду відео онлайн, соціальних мереж та простого серфінгу в Інтернеті. А ось для офісу, а також онлайн-ігор потрібен гігабітний пристрій — це маршрутизатори стандарту 802.11.ас, або вай-фай 5. Для великих інфраструктур і складних завдань, місць, де потік людей великий, потрібна більш висока пропускна здатність. Для таких цілей рекомендується обирати моделі зі швидкістю в декілька гігабіт. Це можуть бути:
- маршрутизатори з підтримкою вай-фай 5, наприклад, маршрутизатори Xiaomi;
- роутери вай-фай 6 — стандарту 802.11.ах, наприклад, від Linksys.
Стосовно частотних діапазонів. Прості роутери підтримують тільки один — 2,4 ГГц. Більшість сучасних пристроїв є дводіапазонними — вони працюють ще й у діапазоні 5 ГГц. Також зустрічаються тридіапазонні (2,4 + 5 + 5 ГГц) моделі. До речі, скоро у продаж надійдуть моделі з підтримкою 6 ГГц.
Однодіапазонного пристрою достатньо для домашнього використання. А ось для офісу потрібні два діапазони. Однак можна сказати, що 2-діапазонні пристрої все частіше купляють і для дому, особливо це стосується багатоквартирних приміщень: коли користувачів багато, на 2,4 ГГц може знижуватися швидкість.
Порти роутера
Зазвичай, роутери оснащуються 1-2 портами WAN, призначеними для підключення до провайдера. Окрім цього, пристрої мають декілька інтерфейсів для дротового з’єднання з ПК. Швидкість портів може бути на рівні 100-300 Мбіт/сек, бувають і гігабітні LANи. До речі, деякі такі інтерфейси можуть підтримувати живлення витою парою.
Також деякі маршрутизатори, зазвичай офісного сегмента, мають WAN порт не Ethernet, а SFP — для оптоволоконного підключення.
Більшість роутерів має ще і USB порт. До нього можна підключити сховище даних, зовнішній накопичувач або принтер. А якщо модель підтримує LTE, то в такий порт можна вставити USB-модем і використовувати його як резервне джерело інтернету.
Примітка: деякі моделі з підтримкою LTE обладнані слотами для сім-карт.
Що ще варто враховувати при виборі маршрутизатора?
На якість сигналу впливають:
- потужність передавача,
- кількість антен, а також коефіціент їх посилення;
- підтримка MIMO та варіацій цієї технології.
Роутер має обов’язково підтримувати такі функції, як батьківський контроль, VPN, можливість створення гостьових мереж та підмереж VLAN. Непогано, якщо пристрій підтримує приоритизацію даних QoS. Все це позитивно впливає на рівень безпеки мережі. До речі, роутер сяомі 4a має багато функцій безпеки.
Примітка: безпечними вважаються моделі з шифруванням вай-фаю WPA2. А ще існують маршрутизатори з підтримкою WPA3 — найсучаснішим шифруванням.
При виборі варто звертати увагу й на виробника роутера. Наприклад, надійними вважаються:
- Сяомі (Xiaomi) та TP-Link — випускають роутери для офісу, домашніх мереж;
- ASUS — компанія набула популярності як виробних універсальних, а також ігрових маршрутизаторів;
- Mikrotik, Lynksys — виробники моделей для офісних мереж.