Коронавірус, застуда та грип є респіраторними захворюваннями, але між цими вірусами й тим, як вони поширюються, є важливі відмінності. Потрібно знати, чим вони відрізняються, щоб вчасно і правильно відреагувати на інфекцію та розпочати лікування. Усі ці хвороби передаються при контакті, повітряно-крапельним шляхом, а також через предмети, заражені патогенними мікроорганізмами. Щоб запобігти розповсюдженню інфекцій необхідно дотримуватися гігієни рук, не торкатися зайвий раз очей та обличчя, кашляти та чхати у лікоть чи паперову хустку.
ГРВІ та грип мають короткий інкубаційний період від зараження до прояву симптомів – 2-3 дні, в той час, як для поширення вірусу COVID-19 потрібно 5-6 днів. Крім того, медичні дослідження вказують на те, що діти частіше хворіють на простудні захворювання, число випадків хворих на коронавірус дітей є низьким.
Ознаки застуди та грипу є досить схожими, але при ГРВІ вони минають значно швидше, і вже за тиждень людина відчуває себе майже здоровою. Для застуди характерні нежить, біль або першіння у горлі, після чого може з’явитися сухий або мокрий кашель. Крім цього у хворого може підвищитися температура та боліти голова.
Зрозуміти, що у пацієнта грип, а не інше респіраторне захворювання, іноді буває складно навіть лікарю. Грип розпочинається раптово, зазвичай у людини різко піднімається температура до високих відміток (вище 38,5°), відчувається сильний головний біль та біль у м’язах. Потім з’являється сухий кашель, нежить, у деяких випадках – порушується робота шлунково-кишкового тракту (діарея, блювота). Хворий на грип відчуває себе зовсім знесиленим і може лікуватися протягом декількох тижнів, якщо інфекція не викличе ніяких серйозних ускладнень (бронхіт чи пневмонію).
Перші прояви вірусу COVID-19 можна з легкістю сприйняти за ознаки грипу: підвищення температури, кашель, головний біль. Про те, що людина хвора саме на коронавірус, вкаже відсутність болю у горлі та подразнення у носі (чи чхання як при застуді). Вірус SARS-CoV-2 вражає нижні дихальні шляхи, що дуже часто призводить до задишки, сухого кашлю або запалення легень. Також при коронавірусі в інфікованої особи може повністю зникнути відчуття смаку та нюху на деякий час (при інших респіраторних захворюваннях лише іноді знижується чутливість).
Потрібно зазначити, що іноді людина не відчуває жодних симптомів коронавірусу, адже він має властивість протікати безсимптомно. Тому при будь-яких сумнівах щодо інфікування потрібно здати тест на COVID у медичній лабораторії.