Як зупинити енергетичну кризу в Україні?

Зима 2024-2025 може стати серйозним випробуванням для українців. Суттєве подорожчання енергоресурсів, розбита вщент енергетична інфраструктура, збільшення боргів перед постачальниками — все це поглиблює кризу та змушує активно шукати способи попередження колапсу. 

Енергетична криза в Україні: шляхи подолання

Джерело: rental-power.com.ua

У 2024 році українці відчули на собі наслідки енергетичної кризи — починаючи від блекаутів та тимчасових відключень до підвищення тарифів для користувачів. На фоні щоденних атак цивільної інфраструктури негайного вирішення потребує енергетична проблема, яка потенційно може призвести до гуманітарної катастрофи в зимовий період. Розглянемо основні причини кризи, а також шляхи її подолання та альтернативні рішення, які допоможуть зберегти енергетичний сектор України.

Причини енергетичної кризи в Україні

Криза в українській енергетиці набирала обороти незадовго до повномасштабного вторгнення. Ще у 2020 році найбільше постраждали вугільнодобувна промисловість і теплова енергетика. На це вплинули профіцит та низький попит на вугілля, а також скорочення його використання теплоелектростанціями.

У зв’язку з тривалим ремонтом на атомних об’єктах у 2021 році збільшилось вироблення теплової енергії. Тому задля збереження балансу ТЕС спалили рекордну кількість вугілля, що також поглибило кризу.

З 2022 року починаються атаки цивільної енергетичної інфраструктури, у 2024 році ситуація погіршилась — усі вугільні станції та понад 90% теплових електростанцій зазнали руйнувань. Це призвело до енергодефіциту на фоні збільшення попиту на електроенергію.

Як модернізація інфраструктури допоможе подолати кризу?

Застаріла та зруйнована ворогом інфраструктура — головна причина, що призводить до нестачі електроенергії. Після кожного прицільного бомбардування інженерам-енергетикам доводиться усувати наслідки — ремонтувати лінії електропередач та трансформатори, відновлювати електростанції. Більшість робіт проводиться з використанням оснащення від іноземних партнерів.

AD_4nXeisB-ntUFUCmYru9yVdTDkRN8rc3J9O-4dj_07T10eH-shcwmv-PScQJkj2c-bJ61WO9ESkCIbBKt8N9pcIE2a5x4XW1TN6HGQFHi5tF7-xJBJsRwUvb4FhGTh-YEFupcWXzof_89GcNyQrdDfMpwZVZ-f?key=_ifAHzFtTkCxYcHMLKCi2g

Джерело: rental-power.com.ua

Завдання номер один, яке стоїть сьогодні перед Україною — це надійний захист та модернізація енергетичної інфраструктури. Важливо не допустити руйнування вже відновлених об’єктів та створити умови, щоб вони були менш вразливими для бомбардувань. Модернізація включає:

  • будівлю децентралізованих енергетичних кластерів навколо міст, які менше страждають від ворожих атак;
  • розширення міжсистемних зв’язків з країнами ЄС;
  • збільшення видобутку електроенергії спеціально для експорту в Україну;
  • використання альтернативних джерел енергії.

Вплив енергетичної кризи на економіку України та шляхи виходу

Енергетична криза 2024 року своєю чергою, поглиблює економічну кризу в Україні. Збільшуються витрати, які потрібні на відновлення зруйнованих об’єктів та закупівлю електроенергії, розробка та введення альтернативних шляхів також потребують глобального фінансування. 

Що потрібно для подолання економічної кризи в Україні:

  • стабільна фінансова допомога від партнерів;
  • збільшення надходжень до держбюджету;
  • стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу в умовах війни;
  • уповільнення темпів зростання державного боргу;
  • створення умов для іноземного інвестування;
  • забезпечення низького рівня інфляції.

Які кроки може зробити країна для виходу із кризи?

Енергетична криза в Україні напряму залежить від рівня захисту цивільної інфраструктури від ворожих обстрілів. Бо саме бомбардування завдають найбільших збитків та призводять до нестачі електроенергії. Крім того, в таких складних умовах потрібно збільшити надходження до держбюджету, щоб мати змогу швидко усувати наслідки та встановлювати нове обладнання.

Через зростання енергоносіїв, які надходять в Україну з інших країн, та посилення світової енергетичної кризи, потрібен розвиток альтернативних шляхів отримання електроенергії. Це дозволить зменшити залежність від постачальників та в майбутньому зміцнити свої позиції на світовому ринку.

Як знизити енергоспоживання в Україні?

AD_4nXcF-rMuLjRSTLPkRtCl7inv93EjP-2tVnX7WVISn1I4wsZqtWIL4_G7awxtcYJyInOtDEx-Alr-bQz36oYNIcWOQ78gYeCw6FM2VJLsbS58LRJtUPUYWnO9wFy63mhYRQNDrGQXumTErmWCqZbRr6JAozHI?key=_ifAHzFtTkCxYcHMLKCi2g

Джерело: rental-power.com.ua

В умовах жорсткого дефіциту важливо зменшити навантаження на енергосистему. З цією метою вводяться графіки запланованих відключень, коли різні домогосподарства та промислові користувачі по кілька годин залишаються без світла. 

Виходом із ситуації стає застосування генераторів, які за відсутності світла живлять електроприлади та допомагають жити більш комфортно та розвивати бізнес. Придбати та орендувати техніку пропонує інтернет-магазин генераторів Rental Power, де можна замовити агрегати з різною потужністю для побутових та комерційних цілей.

Використання відновлюваних джерел для виходу з кризи

Перехід до відновлювальної енергетики (сюди відносяться сонячна, вітрова, гідро- та біоенергетика) — це перспективний напрям розвитку для України. По-перше, відновлювальні джерела зменшують залежність від країн, які постачають енергоресурси. По-друге — менше шкодять екології, порівняно з нафтою, природним газом та вугіллям. І головне — слугують запорукою енергетичної безпеки та незалежності, при цьому їхня собівартість нижча, ніж викопного палива.

Інвестиції в енергетику як шлях до стабільності

Створення сприятливого інвестиційного клімату та вигідних умов для інвесторів допоможе залучити капітали для стабілізації економіки. Іноземні компанії, які інвестуватимуть в енергетику України, допоможуть врегулювати кризу та стимулювати розвиток галузі. Споживачі своєю чергою отримають можливість вибору постачальника з конкурентними цінами та якісним сервісом.

 

FAQ

Чому в Україні дефіцит електроенергії?

Дефіцит електроенергії у 2024 році виник через руйнування енергосистеми внаслідок бомбардувань та зростання рівня споживання.

Що спричиняє енергетична криза?

Криза в енергетиці посилює економічну кризу. Це відбувається через необхідність виділення коштів на ремонт об’єктів енергосистеми, імпорт електроенергії з країн Європи, закупівлю генераторів та іншого обладнання.

 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.