Срібло — природний дорогоцінний метал, який використовують для виготовлення медичної й комп’ютерної техніки, столового приладдя і, звичайно, вишуканих ювелірних прикрас. Сам по собі метал надзвичайно м’який, тож його можна легко розім’яти руками, немов дитячий пластилін. Підвищити експлуатаційні характеристики виробів зі срібла можна, якщо додати до нього сторонні домішки (лігатури).
Проба срібла — той ключовий маркер, який вказує на відсоткове співвідношення в готовому сплаві дорогоцінного металу до сторонніх допоміжних компонентів. До прикладу, 800 проба означає, що у сплаві міститься 800 грамів срібла і 200 грамів лігатури. Цю інформацію використовують для того, аби зрозуміти, у яких цілях краще використовувати готовий сплав. Якщо 800 проба найкраще підходить для виготовлення столового приладдя, то з 925 проби можна купити срібний браслет.
Які проби срібла виокремлюють?
Найпопулярнішим допоміжним компонентом виступає мідь. Вона робить готовий сплав міцнішим, проте готова прикраса може мати ледь помітний жовтуватий відтінок.
Для визначення проби срібла використовують стандарту метричну систему, яка вказує на кількість використаних домішок при обробленні 1 кілограма срібла. Спеціалісти виокремлюють 5 основних проб срібла, які використовують у різних цілях:
- 800;
- 830;
- 875;
- 925;
- 960.
Столове приладдя виготовляють з 800 або 830 проби. Остання також підходить для виготовлення бюджетних прикрас, але оскільки в готовому виробі міститься аж 200 грамів міді, вони скоро темніють.
Ювелірні прикраси зазвичай отримують 875, 925 або 960 пробу. З 875 проби також виготовляють посуд і декор для дому, з 925 — монети й пам’ятні знаки, а з 960 — висококласний художній декор.
Особливості стерлінгового срібла (925 проба)
Стандартний варіант для виготовлення ювелірних прикрас — стандартне, або стерлінгове срібло (925 проба). Велика кількість чистого срібла в готовому сплаві робить його пластичним і візуально привабливим. Тож ювеліри можуть створювати коштовності різного розміру й геометричної форми. Близько 74 грамів міді, які також присутні в складі цього сплаву, забезпечують надійність і стійкість до механічних пошкоджень. При цьому така невелика кількість лігатури дозволяє зберегти природний колір срібла без жовтуватого відтінку.
Срібло 925-ї проби інколи покривають золотим напиленням. Достатньо розуміти, що в метричній системі золота такої проби немає.