Україна має потенціал стати одним із ключових постачальників багатьох критичних природних ресурсів, диверсифікувавши в такий спосіб глобальні ланцюжки поставок “багатьох із них, якщо не всіх”. Про це пише DW.
Згідно з опублікованим на сайті Центру енергетичної безпеки НАТО звітом, Україна має потенціал стати потенційним ключовим постачальником таких рідкісних металів, як титан, літій, берилій, марганець, галій, уран, цирконій, графіт, апатит, флюорит і нікель.
Так, українські запаси титанової руди називають найбільшими в Європі (сім відсотків від глобальних запасів). Крім того, Україна є однією з небагатьох країн, де відбувається видобуток цієї сировини, яка незамінна, зокрема, для аерокосмічної, медичної, автомобільної та суднобудівної галузей. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну вона була однією з важливих постачальниць титану для військової промисловості. Найбільшого виробника титану в Україні – Об’єднану гірничо-хімічну компанію (UMCC-Titanuim) – приватизували 2024 року за майже 4 млрд грн.
Крім того, в Україні розташовані одні з найбільших підтверджених запасів літію в Європі (приблизно 500 тисяч тонн), критично необхідного для виробництва акумуляторів, кераміки та скла. Це менше 2% світових резервів, але значні поклади за мірками європейських країн. Родовище Крута Балка перебуває в окупації, Шевченківське – на лінії фронту, інші родовища розташовані у відносно безпечній Кіровоградській області.
Підтверджені запаси нікелю в Україні оцінюються в 215 тисяч тонн – за загальносвітових запасів 58 млн тонн. Крім того, нікелеві руди містять кобальт, якого в Україні, за різними оцінками, до 100 тис. т, або трохи менше 1% світових запасів.
Україна також є п’ятим за величиною виробником галію у світі, що важливий для виробництва напівпровідників і світлодіодів (LED). Україна також є ключовим постачальником неону напівпровідникової чистоти для виробництва чіпів у США.