Японія шукатиме іншого постачальника газу завдяки діям Путіна

У п’ятницю з’явилася перша реакція на указ Путіна, який запускає першу після вторгнення в Україну націоналізацію бізнесу західних компаній Росії, пише Агентство. Новини.

Так, міністр торгівлі Японії Коїті Хагіуда заявив, що Токіо шукатиме можливість замінити постачання російського газу і вже звернулося до влади США та Австралії з проханням допомогти у цьому.

30 червня Путін підписав указ про передачу у власність РФ майна проекту “Сахалін-2” (забезпечує 4% світового ринку зрідженого газу). При цьому він посилався на необхідність захисту національних інтересів та економічної безпеки Росії в умовах західних санкцій. Зараз у проекті «Газпрому» належить 50%, а решта розподілена між іноземними компаніями: 27,5% – у Shell, 12,5% – у Mitsui, а 10% – у Mitsubishi. Після націоналізації буде створено нову компанію, в якій акціонери зможуть претендувати на частки того самого розміру. Для цього їм потрібно буде подати повідомлення до російського уряду. Не отримавши такого повідомлення від акціонера уряд продасть його частку, а отримані кошти відправить на спеціальний рахунок, де вони будуть заморожені. Пізніше з цього рахунку буде списано суму завданих збитків, якщо таку буде встановлено в ході низки експертиз, які має провести уряд.

Рішення Путіна — перший випадок, коли Кремль націоналізує компанію після того, як сотні транснаціональних корпорацій оголосили про плани піти з країни через вторгнення Росії в Україну, пише Financial Times. WSJ називає рішення про націоналізацію «Сахалін-2» «одною з найрадикальніших відповідей Кремля» на догляд західних компаній. Це крок, який «шокує і без того неспокійні енергетичні ринки і непокоїть інші транснаціональні корпорації, оскільки Кремль починає втілювати в життя свою загрозу покарати компанії, які залишають Росію через її вторгнення в Україну», коментує Forbes. Указ підвищує ставки в протистоянні Росії та Заходу і підвищує ризики для західних фірм, які все ще перебувають у Росії, вважає Reuters.

Втім, акціонери проекту, який націоналізується, поки що менш емоційні у своїх публічних коментарях. Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда сказав, що Токіо думатиме про те, чи погоджуватиметься на участь у новій російській компанії.

При цьому FT з посиланням на свої джерела пише, що японські компанії, ймовірно, ухвалять умови російської влади. Shell, яка незабаром після початку війни в Україні заявила про намір вийти з російських підприємств і вже списала у своїй звітності частину вкладених у «Сахалін-2» коштів (1,6 мільярда доларів), повідомила у п’ятницю, що поки що оцінює наслідки указу Путіна. Раніше Bloomberg писав, що американська компанія може продати свою частку у проекті за 4,1 мільярда доларів.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.