Першого президента СРСР Михайла Горбачова проводять із меншими почестями, ніж першого президента Росії Бориса Єльцина. Про це повідомляє Telegram-канал “Агентство. Новости“.
Після повідомлення про смерть Горбачова президент РФ Володимир Путін лише через 12 годин направив телеграму його родичам. При цьому у зверненні він уникнув оцінок особистості останнього секретаря СРСР та заслуг. У телеграмі Путін написав, що Горбачов очолював країну в період складних, драматичних змін.
Після смерті Єльцина Путін особисто подзвонив його дружині Наїні, щоби висловити співчуття. Крім того, президент оголосив національну жалобу у день похорону його попередника.
Прощання з Горбачовим пройде 3 вересня у Колонній залі Будинку Союзів — будівлі на Охотному ряду в Москві, де, зокрема, прощалися з Йосипом Сталіним та Леонідом Брежнєвим. Організований захід буде протокольною службою Адміністрації президента.
Однак, як повідомив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков, церемонія хіба що включатиме «елементи державного похорону». А Путін захід зовсім не відвідає — за словами Пєскова, через «щільний графік». Натомість президент 1 вересня на самоті попрощався з Горбачовим у Центральній клінічній лікарні.
Прощання з Єльциним відбулося у Георгіївській залі Кремля. Першому президенту Росії було надано всі військові почесті: рота почесної варти, лафет і салют. Відспівували Єльцина у Храмі Христа Спасителя, церемонію очолював митрополит Ювеналій, у ній також брав участь майбутній патріарх Кирил, а чинний патріарх Алексій II, який тоді перебував на лікуванні, передав своє звернення.
На прощанні, зокрема, з промовою виступив Путін. Президент під час виступу заявив, що Єльцин очолював країну у важкі роки, але при цьому високо оцінив його лідерські якості, проведені ним реформи і сказав, що «тільки такий лідер міг спонукати та розгорнути країну до фундаментальних змін». Також Путін назвав Єльцина «людиною воістину російського розмаху та широти душі» та звернув увагу на його «політичний стиль та політичне чуття».
Відвідування похорону Горбачова може бути ускладнене санкціями та політичною ізоляцією Москви. Ексканцлер ФРН Ангела Меркель вже заявила, що не зможе приїхати на церемонію прощання, але послалася на особисті причини, а Франція заявила, що на похороні буде присутній представник країни.
Жоден західний лідер поки не анонсував візит до Москви на похорон Горбачова, хоча після смерті першого президента СРСР зі співчуттями та високими оцінками його заслуг виступили багато світових політиків, включаючи президентів США та Франції Джо Байдена та Еммануеля Макрона, прем’єра Великобританії Бориса Джонсона, канцлера Німеччини Олафа Шольца, генсека ООН Антоніу Гуттеріша та багатьох інших.
На похороні Єльцина були присутні багато світових лідерів: глави країн колишнього СРСР, у тому числі держав Балтії, колишні президенти США Джордж Буш-старший і Білл Клінтон, ексглави урядів Німеччини, Італії, Канади, Фінляндії та інших країн.