За збройові контракти в Міноборони відповідає чиновник, який блокував доступ ЗСУ до наших маяків, закликав “почути Крим” та підтримував “референдум”

За закупівлю оборонного обладнання в Україні відповідає колишній міністр АР Крим часів Януковича з проросійською та корупційною репутацією Олександр Лієв. Про це пише голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

З літа 2022 року Лієв є тимчасовим виконувачем обов’язків керівника департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони України. Саме цей чиновник визначає, у кого, за скільки і яку зброю та військову техніку купує держава за рахунок українських платників податків.

Олександр Лієв є уродженцем міста Ухта Республіки Комі РФ. За часів президентства Віктора Януковича він був міністром курортів та туризму АР Крим і на цій посаді став фігурантом скандалу, коли у 2013 році отримав орден святої Анни Третього Ступеня від Глави російського Імператорського Будинку Государини Великої Княгині Марії Володимирівни. Тоді міністр українського Криму прокоментував нагороду російської “імператриці” словами “Служу Батьківщині!”, але після шквалу критики видалив пост.

На початку окупації Криму 5 березня 2014 року Олександр Лієв в інтерв’ю Громадському закликав «почути Крим» та «легалізувати референдум» про його статус.

Також він говорив, що був готовий працювати в окупаційному уряді Аксьонова, проте заявив, що «не відповідає критеріям, які стають актуальними у цей революційний час», і обіцяв допомагати міністру.

2006 року Лієв блокував в’їзд українським військовим морякам на територію українських маяків, які захопили російські війська, а потім був членом «тіньового уряду» Криму, який навіть визнала Росія. Так, у січні 2006 року Лієв координував встановлення блокпостів у маяків, які за розподілом Чорноморського флоту CРСР мали відійти Україні, але незаконно утримувалися Чорноморським флотом Росії. Проросійські активісти протидіяли українським військовим морякам, які намагалися увійти на територію маяків у Великій Ялті, Феодосії та поблизу Генічеська. При цьому в тогочасних публікаціях ЗМІ називають Лієва “членом альтернативного уряду Криму” або “міністром”.

Привів Лієва в політику колишній голова Красноперекопської міськради Сергій Куніцин, який мав тісні зв’язки із Дмитром Фірташем. Зокрема, 2009 року, коли Куніцин обійняв посаду голови Севастопольської держадміністрації, Лієва призначили керівником управління Антимонопольного комітету. Період “губернаторства” Куніцина у Севастополі запам’ятався аферами навколо земельних ділянок та іншого майна Міноборони України, які за схемою сервітуту віддавалися під комерційну забудову.

«У 2010 році після відставки Куніцина Лієв зійшовся з “донецькими” – урядом АРК Василя Джарти – і отримав посаду заступника міністра курортів та туризму, який очолювався в уряді Могильова. Саме близькість до “донецьких” могла бути головною причиною, чому Лієва не взяли в окупаційний “уряд Аксьонова”, який формували переважно з “кримських”, дуже скривджених на Януковича, Джарти та Могильова осіб», – вказує Шабунін на можливу причину, чому прихильник анексії Криму опинився в Україні.

Після окупації півострова Лієв перебрався до Києва і у 2014 році влаштувався працювати на керівні посади до Національної громадської телерадіокомпанії, де влаштував і своїх родичів. Однак після виявлення цього факту звільнився у 2019 році.

Паралельно з лютого 2015 року по квітень 2016 року Лієв був радником міністра аграрної політики України Олексія Павленка, де, за даними ЗМІ, фактично очолював патронатну службу міністра та відповідав за процедуру конкурсів на керівників усіх державних підприємств МінАПК.

Зокрема, у лютому 2016 року екскерівник “Артемсолі” Денис Фоменко в інтерв’ю «Економічній правді» звинуватив міністра Павленка у використанні “глядачів” для скачування грошей з держпідприємств, а серед “кураторів” назвав і прізвище Лієва. Сам Лієв тоді заперечував звинувачення.

Згідно з декларацією Лієва за 2016 рік, з квітня 2014 року він користувався будинком під Києвом у селі Іванковичі Васильківського району площею 539 кв. м., а також мав 345 тисяч доларів готівки, походження якої важко визначити.

У 2017 році сім’я Лієва почала активно купувати нерухомість у Києві. Зокрема, дружина Тетяна оформила на себе трикімнатну квартиру площею 201,4 кв м у центрі Києва на вулиці Січових Стрільців, а ще одну, площею 38,7 кв м, вона придбала вже на початку 2019 року.

Дружина Тетяна Лієва є бенефіціарною власницею ТОВ “Зручно”. Суспільство не відрізняється значними оборотами у 2020-2021 роках, проте отримувало незначні державні тендери щодо послуг розміщення текстової інформації, графічних елементів, зображень на веб-порталі “Zruchno.Travel”.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.