На засіданні Священного Синоду Православна церква України виступила проти ухвалення законопроекту №9103, який пропонує дозволити громадянські партнерства. Про це повідомляє пресслужба церкви.
У ПЦУ назвали документ “категорично неприйнятним і таким, що суперечить природному, Богом встановленому закону”.
Також Синод вважає, що законопроект порушує норми Конституції України щодо визначення шлюбу як союз одного чоловіка та однієї жінки та несе загрозу суспільній моралі, зокрема моральному та психологічному здоров’ю дітей.
Крім того, священники переживають, що ухвалення цього закону погіршуватиме демографічну ситуацію в Україні.
Разом з іншими Церквами та релігійними організаціями України ПЦУ обурена тим, що цей проект пропонує прирівняти «реєстровані партнерства» до шлюбу, називаючи їх «сімейним союзом» та у багатьох випадках посилаючи до норм Сімейного кодексу України.
Синод доручив Блаженнішому митрополиту Київському та всієї України Епіфанію направити відповідні листи до Верховної Ради, президента України та Кабінету міністрів.
Що це за законопроєкт
Законопроєкт №9103 зареєстрували у парламенті 14 березня. Ним пропонують запровадити реєстроване партнерство (яке також називають «цивільним») як добровільний сімейний союз двох повнолітніх людей однієї чи різних статей. Воно не вважатиметься шлюбом, а проживання людей однією сім’єю не є реєстрованим партнерством, якщо відповідний союз не зареєстровано.
Після реєстрації партнери можуть набувати статусу близьких родичів, а саме члена сім’ї першого ступеня споріднення одне щодо одного, незалежно від того, чи проживають вони фактично разом і чи ведуть спільно домашнє господарство.
Автори законопроєкту зазначали, що впровадження реєстрованих партнерств є нагальною потребою. Насамперед, щоб захистити права військових, які не можуть офіційно оформити свої стосунки, бо їхні партнери/партнерки однієї з ними статі. У випадках поранення, зникнення безвісти чи загибелі їхні сім’ї та вони самі не мають достатнього юридичного захисту з боку держави, зазначається у документі.
Автори законопроєкту вказували, що у багатьох розвинених державах цей інститут однаково доступний і для різностатевих пар.
«А з огляду на те, що інститут шлюбу в суспільстві стійко асоціюється з релігією, реєстроване партнерство є альтернативою для тих різностатевих пар, які не представляють жодне релігійне вірування або не бажають укладати саме шлюб із будь-яких інших причин», — йдеться у пояснювальній записці.
Так, автори документа зазначали, що нейтральний інститут реєстрованих партнерств дозволить врегулювати зв’язок держави з партнерами та партнерками як частиною суспільства, закріпити їхні права й обов’язки. І при цьому не потрібно вносити жодних змін до регулювання шлюбних відносин, «що може на даному етапі бути чутливим для практиків окремих релігійних вірувань».