Провідні західні експерти, які побували на українському фронті та поговорили з військовослужбовцями ЗСУ, вважають, що найближчим часом ні Росія, ні Україна не зможуть досягти якогось значного прориву. Про це повідомляє ВВС.
До групи експертів, які нещодавно повернулися з України, увійшли чотири аналітики, думку яких часто цитують західні ЗМІ:
- Майкл Кофман із Фонду Карнегі за міжнародний світ;
- Роб Лі — старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики, що базується в США;
- Франц-Стефан Геді – старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень;
- Конрад Музика – військовий аналітик та голова польської компанії Rochan Consulting.
Головний висновок про нинішній етап протистояння, який роблять експерти, такий: масштабний наступ української армії, що почався влітку на півдні України, в основному закінчився, і зараз війна стала позиційною.
Внаслідок наступальної операції під Запоріжжям та на півдні Донецької області ЗСУ зуміли у кількох місцях прорвати добре укріплені російські оборонні лінії та захопити кілька населених пунктів.
Однак вони не змогли звільнити значні території та вирішити головне завдання операції: вийти або наблизитися до Азовського моря, щоб вигнати російські війська з окупованих частин Запорізької області та перерізати росіянам сухопутний коридор до Криму.
“Український наступальний потенціал здебільшого вичерпано. Можливості проводити наступальні дії вже не лише на півдні, а й на сході дуже обмежені. І йдеться тут і про засоби — тобто про артилерію, і про людський потенціал”, – сказав Музика в ефірі польської радіостанції TOK FM.
Кофман у своєму подкасті War On The Rocks зазначив, що обидві сторони мобілізують військових у віці. Він уточнив, що це більше не 18–20-річні, це люди, яким під сорок чи за 40–50 років.
В результаті військові дії вже більше не йдуть на рівні великих з’єднань, а перетворилися на протистояння щодо невеликих підрозділів, що борються за клаптики території.
“Рівень бойових дій сягнув того, що в кожної посадки тепер з’явилося ім’я. Ми не вимірюємо прогрес кілометрами чи сотнями метрів. Ми тепер його вимірюємо у посадках. Проблема в тому, що в найближчому майбутньому жодна зі сторін не зможе досягти значного прориву”, – пояснив Кофман.
Роб Лі зазначає у тому самому подкасті, що “в районі Токмака (стратегічно важливе місто в Запорізькій області, у напрямку якого ЗСУ вели наступ — ред.), Україна все ще має територіальні успіхи, але невеликі”.
“З урахуванням умов, що склалися, важко добитися просування більше, ніж 100 метрів на день”, – вважає експерт.
Мовляв, російські війська почали наступальні дії на інших ділянках фронту, у тому числі в районі Авдіївки та під Куп’янськом. У районі Бахмута по черзі наступають обидві сторони, каже Лі.
Нещодавно головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний опублікував статтю в журналі Economist, в якій описав ситуацію на фронті як патову, що викликало заперечення президента України Володимира Зеленського.
Як зазначив Кофман, словосполучення “патова ситуація” стало політично зарядженим, оскільки Залужний використав його у своїй статті.
“Я не думаю, що йдеться про патову ситуацію. Я думаю, що патова ситуація встановилася у деяких районах”, – вважає американський експерт.