Зараз постає перед правоохоронними органами не колишній президент України Петро Порошенко, а українська демократія. Так вважають західні експерти, чиї висловлювання наводяться на сайті американського аналітичного центру «Атлантична рада».
На думку заступника директора Євразійського центру «Атлантичної ради», Мелінди Герінг, звинувачення на адресу екс-глави держави не виглядають переконливими і схожі на зведення політичних рахунків. Якщо українська влада продовжить в тому ж дусі, то Володимира Зеленського , чекає доля непомітного пострадянського президента.
Вона додала, що в України і так є великі проблеми з іміджем на міжнародній арені і погіршувати його для ймовірних іноземних інвесторів переслідуваннями опонентів не варто було б.
«До того ж, хто сказав, що його наступник не вчинить так само з Зеленським?», – сказала вона.
Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер вважає, що переслідувати колишніх керівників – погана справа для будь-яких країн. Робити це можна тільки в тому випадку, якщо є сильна доказова база того, що екс-глава держави дійсно завдав істотної шкоди. Наприклад, як у випадку з Віктором Януковичем. Але, вважає він, випадок Порошенко з випадком президента-втікача непорівнянний.
Під загрозою знаходиться головний актив держави – імідж демократичної країни.
«Невже президент Зеленський хоче, щоб його правління запам’ятали через розслідування проти кандидата, над яким він здобув перемогу на президентських виборах, та ще й з сумнівними звинуваченнями?», – запитав він.
Пайфер нагадав, що таке вже було. Коли Янукович посадив до в’язниці Юлію Тимошенко після фіктивного суду».
Зеленський і Венедіктова, каже він, переслідуючи Порошенка, ставлять під сумнів свою відданість демократії, що просто нерозумно.
Пропрезидентська партія «Слуга народу» за кілька місяців стала розколюватися і їм для прийняття ключових законів потрібні голоси «Європейської солідарності».
У свою чергу науковий співробітник Атлантичної ради» Адріан Каратницький згоден з тим, що переслідування Порошенка «має характер політичного» і демонструє вибірковість правосуддя.
«Показово, що серед всіх сфабрикованих кримінальних справ проти Порошенка немає жодної, яка стосувалася б корупції та особистого збагачення, що було головним докором Зеленського Порошенку, коли перший був кандидатом у президенти», – сказав він.
Експерт нагадав про справи проти громадських активістів, опонентів «російського світу». У суспільства є запит на «посадки», але відповідаючи на нього, Зеленський «грає з вогнем».
«Він і його генпрокурор повинні суворо відстоювати закон і розгорнути нинішній курс. Вони небезпечно близькі до того, щоб повторити помилки минулих лідерів України, чиє перебування на посаді закінчилося безчестям, або того гірше», – додав він.
Директор центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук підкреслила, що розвиток ситуації з Порошенком може стати ключовим фактором у відносинах України із Заходом.
«Це стане дипломатичною катастрофою, якщо в діалозі з ключовими партнерами України будуть домінувати питання розслідування проти Порошенка. Потенційно це також поставить під загрозу співпрацю з Україною», – сказала він.
З кожним кроком у бік ізоляції від Заходу більший вплив будуть отримувати Росія і Китай.
«У короткостроковій перспективі розслідування проти Порошенка може допомогти Зеленському консолідувати його виборчу базу. Але в перспективі це послабить його позиції, тому що позбавить підтримки політично активної частини населення, а також ізолює від важливих міжнародних партнерів», – додала вона.
- Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що розслідування щодо п’ятого Порошенка — це неприємний момент для України і шкодить її іміджу.
- Генпрокурор України Ірина Венедіктова записала відеозвернення, в якому пояснила підозру політику.
- Порошенко заявив, що справи проти нього розслідують за замовленням Зеленського.