Західні ЗМІ про ситуацію в Афганістані: “Принизливий” акт для Байдена і “Талібан-лайт”

Захоплення Кабула і ситуацію в Афганістані активно висвітлюють західні ЗМІ. Видання розповідають про історію зародження руху Талібан і наслідки повернення талібів до влади.

CNN

Як пише CNN, “ідеологія Талібану спочатку виросла в середовищі студентів – “талібів” – ісламських шкіл, (які жили) переважно у вигнанні в Пакистані, де біженці шукали притулок від провального радянського вторгнення в їх країну в 1979 році. Підживлені грошима з країн Перської затоки і за підтримки покровителів з лав пакистанських спецслужб, таліби кристалізували свою версію ісламу в пуристський культ.

На тлі Афганістану, який роздирається лідерами окремих бойових угруповань, корупцією і ворожнечею, багато хто в Кандагарі розглядали цей культ як сувору альтернативу «закону і порядку», а також всім жахам, в яких вони жили”.

Автор зазначає, що таліби піднялися з глибинки в 1994 році, за два роки змогли прорватися через більшу частину країни і захопити владу. І зараз, через 25 років, це вдалося їм знову.

“Їх повернення до влади-жахлива перспектива для жінок. Коли вони правили минулого разу, дівчатам заборонялося відвідувати школу. Вони були закутані в бурки, засуджені до життя вдома і вважалися власністю чоловіків. Ультраконсервативна інтерпретація того, як жили пуштуни в минулому, згодом була зметена розквітом жіночої освіти”, – сказано в статті.

У Кабулі жінки могли відкривати свій бізнес, брати участь у політичному житті, навіть входити до складу провінційних урядів і керувати міністерствами.

На думку автора, тепер, наблизившись до повної влади, керівництво талібів може обрати підхід «Талібан-лайт».

“Майже напевно вони не стануть пропонувати підтримку бойовикам Ісламської держави, які в значній мірі замінили Аль-Каїду в якості провідного глобального «бренду», що стоїть за міжнародним ісламістським тероризмом. За останні п’ять років таліби успішно припинили більшість спроб своїх суперників з середовища ІДІЛ зміцнити позиції”, – йдеться в публікації.

Також наголошується, що поки при владі був прозахідний уряд, керівники його розвідслужб розігрували карту «загрози Аль-Каїди». При цьому немає практично ніяких свідчень, що таліби надавали їй активну підтримку.

“Є чимало підстав припускати, що відродження Аль-Каїди при Талібані малоймовірне (оскільки немає ні особливих переваг у просуванні міжнародного тероризму, ні його ідеологічної підтримки всередині самого руху Талібан) — хоча в недавній доповіді ООН попереджалося, що ці два угруповання залишаються «тісно пов’язаними».

Талібан повертається до влади. Але вони знають, що багато в чому зобов’язані цим тому, що настільки багато зараз знову загорнули тюрбани — які потім можна знову розгорнути”, – пише автор.

Spiegel

Видання Spiegel нагадує, що після виведення з Афганістану останніх німецьких війська, політики в Берліні називали “це кінцем епохи, завершенням смертельної зарубіжної місії, яка почалася, коли Німеччина приєдналася до США після терористичних атак 11 вересня 2001 року”.

Однак раптово ситуація в Афганістані стала змінюватися з вражаючою швидкістю.

“Тепер уряд Німеччини стикається з надзвичайно делікатним питанням: яку відповідальність несе Берлін перед Афганістаном і його народом після двох десятиліть військового втручання? … І чи зіткнеться Німеччина з новою хвилею біженців, подібною до тієї, що спостерігалася під час громадянської війни в Сирії? Оскільки в Німеччині набирає обертів передвиборча кампанія напередодні загальних виборів цієї осені, схоже, що Афганістан може стати їх важливою темою”, – йдеться в публікації.

The New York Times

“Рідко кого з верховних головнокомандувачів США в сучасній історії можна було так швидко зловити на слові, як президента Байдена, який заявив трохи більше п’яти тижнів тому: «ні за яких обставин ви не побачите, як людей знімають з даху посольства Сполучених Штатів в Афганістані». Потім, копаючи собі яму ще глибше, він додав: “ймовірність того, що Талібан захопить все і підпорядкує собі країну цілком, вкрай мала”.

У неділю в прямому телевізійному ефірі розгорнулася боротьба за евакуацію американських цивільних осіб і співробітників посольства з Кабула, хоча і не з даху посольства США, а з посадкового майданчика поруч з будівлею — той самий образ, якого Байден і його помічники визнали за необхідне уникнути під час недавніх зустрічей в Овальному кабінеті. …”, – сказано в статті.

The New York Times пише, що Байден увійде в історію як президент, який керував давно назріваючим, принизливим фінальним актом американського експерименту в Афганістані. Після семи місяців, протягом яких американська адміністрація, здавалося, демонструвала таку необхідну компетентність-вакцинувала понад 70% дорослого населення, сформувала передумови для помітного зростання робочих місць і домоглася прогресу в двопартійному законопроекті про інфраструктуру — весь цей імідж виявився розбитий вщент перед обличчям останніх днів Америки в Афганістані.

Автор статті вказує, що навіть багато хто з союзників Байдена, які вважали його рішення про вихід з війни правильним, – визнають, що він зробив ряд серйозних помилок при здійсненні виведення. “Єдине питання полягає в тому, наскільки вони виявляться політично руйнівними, і чи будуть американці, які вітали обіцянки Трампа і Байдена піти з Афганістану на передвиборних мітингах 2020 року, тепер знизувати плечима і говорити, що всьому цьому пора було покласти край — навіть якщо він виявився такий поганий”, – йдеться в статті.

Зазначається, що Байден знав про ризики. Проте, приймаючи в квітні рішення призначити 11 вересня в якості дати виведення військ США, американський президент і його помічники не змогли досить швидко вивезти з країни перекладачів та інших осіб, які допомагали американським військам, і вони загрузли в імміграційній тяганині.

“За їх власним визнанням, помічники Байдена вважали, що володіють розкішшю 18 місяців запасу за часом – або близько того. Вони покладалися на оцінки розвідки, яка дико переоцінила можливості афганської армії, підрозділи якої нерідко розпадалися навіть до того, як звучали постріли”. – пише The New York Times.

  • 15 серпня в Афганістані бойовики “Талібану” увійшли до столиці Кабул, афганський уряд заявив про “мирний перехід влади”.
  • Президент Афганістану Ашраф Гані втік з країни.
  • За інформацією ЗМІ, таліби з минулого року домовлялися з урядовими силами про здачу.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.