Законопроєкти, які дозволяють звільнити Ситника: МВФ попередив ОП про проблеми

Міжнародний валютний фонд попередив Офіс президента Володимира Зеленського, що можливі зміни до законодавства про Національне антикорупційне бюро (НАБУ) призведуть до перегляду роботи фонду в Україні. Про це йдеться в листі голови місії МВФ в Україні Рон ван Родена, який є в розпорядженні «Європейської правди».

Інформацію про лист підтвердило анонімне джерело видання. За його словами, воно адресоване заступникам голови ОП Юлії Ковалів, яка курує питання економіки та фінансів, а також Андрію Смирнову, який відповідає за правоохоронні органи і суди. Лист було відправлено приблизно в понеділок, 27 квітня, увечері.

Приводом для листа послужили пропозиції про внесення змін до законів, які розширять підстави для звільнення директора НАБУ Артема Ситника, включивши в них рішення суду про корупційне правопорушення.

На думку голови місії МВФ, такі зміни завдадуть шкоди співпраці України з фондом, оскільки вони ставлять під сумнів незалежність НАБУ.

Роден наголосив, що будь-які законодавчі зміни, які “звужують незалежність” бюро, будуть сприйняті МВФ як відмова від антикорупційних зобов’язань і призведуть до перегляду будь-якої нової програми з Україною.

Під викладений у листі опис підходять два законопроєкти, внесені до Верховної Ради в лютому-березні 2020 року. Йдеться про проєкт закону №3133, автором якого є нардеп від «Євросолідарності» Олексій Гончаренко, і №3180 авторства «слуг народу» Олександра Дубінського та Олександра Качури. Обидва документи містять аналогічні зміни у закон про НАБУ, які дозволять звільнити директора бюро Ситника.

Частина народних депутатів розкритикували обидва законопроєкти, а парламентарі від фракції «Голос» подали по 10-13 альтернативних проєктів до кожного з них. Фракція Святослава Вакарчука пропонує звільнити голову НАБУ, зокрема, за «азартні ігри й гадання в громадських місцях», «невиконання пропозицій санітарно-епідеміологічної служби» та у разі виникнення «нестримного бажання в осіб», підслідних бюро, за відсутності інших підстав для звільнення.

Втім, минулого тижня законопроєкти №3133 і №3180 почали готувати до розгляду парламенту, а вчора, 28 квітня, профільний комітет ВР підтримав проєкт закону №3133.

Примітно, що МВФ адресував листа Офісу президента, хоча жоден із зазначених законопроєктів не був ініційований президентом. При цьому фонд радить ОП вплинути на процес ухвалення цих законів, інакше такі ініціативи можуть призвести до зупинення виконання діючої програми МВФ.

“Може бути корисним донести стурбованість до спікера парламенту”, – підкреслив ван Роден.

Нагадаємо, раніше президент Зеленський розповів, скільки Україна отримає грошей від МВФ в рамках нової трирічної програми і на що заради цього повинні піти депутати.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.