У п’ятницю в Парижі президент Володимир Зеленський провів зустріч з лідерами Франції та Німеччини Еммануелем Макроном і Ангелою Меркель. Про результати переговорів Зеленський розповів під час пресконференції.
За словами Зеленського, сторони обговорили ситуацію з безпекою на Донбасі і проведення «нормандського саміту».
Зустріч “нормандської четвірки”
Президент України повідомив, що 19 квітня планується зустріч «нормандської четвірки» на рівні радників. На ній обговорять ряд важливих питань. Зокрема, обговорюватимуться кластери (покрокове виконання Мінських домовленостей), розроблені французькою та німецькою сторонами.
“Зараз з доповненням України, розглядається також Росією. Всі чотири країни підготують додатки до цих кластерів. … Хочеться вірити, що буде результат”, – сказав Зеленський.
Також він зазначив, що після засідання радників очікує відновлення режиму припинення вогню на Донбасі.
Декларація про підтримку вступу України до ЄС
Зеленський запропонував французькому президенту підписати декларацію про підтримку вступу України до Європейського Союзу.
“Ми зробили декларацію, яку ми укладаємо з країнами-партнерами, країнами-членами Європейського Союзу. Та чи інша країна підписує з нами декларацію, в якій вона підтримує Україну в прагненні бути членом ЄС”, – сказав Зеленський під час пресконференції.
Також він повідомив, що кілька країн вже підписали цей документ, а деякі зараз з ним знайомляться. Зеленський додав, що розповів деталі цієї декларації і запропонував Франції також підтримати Україну. “Я думаю, що президент Макрон ознайомиться з цією декларацією і дасть свою відповідь”, – заявив він.
Отримання Україною ПДЧ в НАТО
Зеленський заявив, що Україна відчуває підтримку Франції в питанні отримання Україною Плану дій щодо членства в НАТО.
“Я хотів би чути конкретику, коли це може бути, але це залежить не тільки від Франції, хоча вона грає велику роль у вирішенні цього питання. У червні буде саміт НАТО, і там ми обов’язково будемо чути, чи є такий сигнал і від яких конкретно країн”, – зазначив український лідер.
Пропозиція Байдена зустрітися з Путіним
“З приводу бажання Байдена зустрітися з Путіним у третій країні: я вважаю, що це правильно. Це дуже вчасно. У будь-якому питанні, коли є такий діалог… як то кажуть, “гармати мовчать”. Це могло б вирішити деякі питання. Коли такі великі держави не розмовляють-страждають інші. І повірте нам, ми це розуміємо”, – сказав Зеленський на брифінгу.
У той же час він заявив, що якщо президенти США і Росії під час своєї можливої зустрічі торкнуться питання України, то це буде безпредметно.
“Якщо вони будуть піднімати питання України – я впевнений, що таке питання буде актуальним. Мені здається, що це не питання навіть несправедливості, а, на мій погляд, це буде не так предметно, якщо вони будуть обговорювати питання України без нас. Воно не буде предметним, воно не буде правильним”, – зазначив Зеленський.
У той же час представник федерального уряду Німеччини Штеффан Зайберт за підсумками відеоконференції лідерів повідомив, що сторони закликали Росію відвести від кордону з Україною свої війська.
“Канцлер, президент Макрон і президент Зеленський обговорили, зокрема, ситуацію з безпекою на українсько-російському кордоні і на сході України. Вони розділили стурбованість з приводу посилення російських військ на кордоні з Україною і в незаконно анексованому Криму. Вони закликали до відведення цих підкріплень з метою деескалації ситуації”, – йдеться в пресрелізі уряду Німеччини.
- 8 квітня президент РФ Володимир Путін і канцлер Німеччини Ангела Меркель провели телефонну розмову, в ході якої Меркель зажадати від Путіна відвести війська від кордону з Україною.