Президент Володимир Зеленський відповів на петицію із закликом невідкладно підписати закон про заборону ввезення та розповсюдження російської видавничої продукції. Про це йдеться на сайті Глави держави.
За його словами, на сьогоднішній день існує “низка застережень” щодо підписання цього закону. Так, Міністерство юстиції запропонувало накласти вето на відповідний закон, оскільки закладені в ньому норми щодо ввезення та розповсюдження видавничої продукції, випущеної у світ російською мовою, матимуть ознаки невідповідності частини третьої статті 10 (в Україні гарантується вільний розвиток, використання та захист російської мови , інших мов національних меншин України) та частини другої статті 24 Конституції України (не може бути привілеїв або обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання за мовними або інших ознак).
У свою чергу в МЗС зазначили, що в цій редакції закон не відповідає нормам та стандартам ЄС у сфері прав людини, у тому числі свободи думки, захисту прав національних меншин, заборони дискримінації за мовною ознакою, а тому може ускладнити процес переговорів щодо вступу України до Євросоюз.
У зв’язку з цим глава держави доручив Кабінету Міністрів додатково опрацювати поставлене в петиції питання з урахуванням думки зацікавлених сторін, позиції ЄС та поінформувати про результати.
Тим часом автор петиції Тарас Шамайда заявив , що відповідь Зеленського “відверто розчаровує”. Він підкреслив, що президент мав 15 днів, щоб підписати цей закон або накласти вето, проте не зробив ні того, ні іншого.
“І ось 20 червня 2023 року, напередодні відкриття в Києві Книжкового Арсеналу і рівно через рік відколи закон був поданий йому на підпис, президент дав відповідь на петицію. На жаль, ця відповідь залишає стійке враження, що її готували люди, на яких безпосередньо впливають лобісти російських інтересів”, – додав Шамайда.
Автор петиції додав, що у своїй відповіді Зеленський проігнорував позитивні висновки щодо законопроекту Міністерства культури та інформаційної політики, Інституту книги, Міністерства економіки, Міністерства фінансів, профільного комітету парламенту та ігнорує заклики підписати закон від українських видавців, письменників, експертних організацій, громадських та політичних діячів.