У Києві пройшла зустріч президента Володимира Зеленського та державного секретаря США Ентоні Блінкена. Політики обговорили російську агресію проти України і “Північний потік – 2”.
Зеленський назвав зустріч з Ентоні Блінкеном змістовною.
“В цілому зустріч змістовна, і вважаємо, що це буде фундаментальний рік у відносинах між Україною і США”, – сказав він на спільній прес-конференції з Блінкеном.
Донбас, Крим і “Північний потік-2”
За словами Зеленського, обговорювалося питання не тільки окупації українських територій, а й питання “Північного потоку-2”.
“Для України це дуже чутливе питання. І я знаю, що в цьому питанні є різні позиції, і в Європі, на жаль, вони іноді не збігаються з позицією України. Але в цьому питанні ми єдині зі Сполученими Штатами”, – сказав президент.
Він подякував США за потужну санкційну політику у зв’язку з будівництвом газопроводу.
Президент України також відзначив вкрай повільне зменшення російського військового контингенту вздовж українського кордону і загрозу військової ескалації з боку РФ, яка зберігається у зв’язку з цим.
Він констатував, що в окупованому Криму, на Донбасі і вздовж кордону з Україною на сьогоднішній день знаходиться 75 тис. російських військових.
Блінкен підтвердив, що Росія відвела деяку частину своїх військ, але значні сили залишаються на кордоні з Україною, так що у РФ “є можливість за досить короткий час агресивно діяти, якщо вона це вирішить зробити”.
Державний секретар також запевнив, що США ретельно спостерігають за подіями в Україні та діями з боку Росії.
“І ми звертаємося до Росії, щоб вона перестала застосовувати агресію проти України. Ми разом з партнерами працюємо над тим, щоб Україна могла захистити себе від агресії Росії”, – сказав він.
Безпека в Чорному та Азовському морях
Крім того, сторони обговорили питання безпеки в Чорноморському та Азовському регіонах.
Зеленський повідомив, що існує ідея щодо співпраці в цьому напрямку, однак її треба ще узгодити, а потім про неї оголосити.
У свою чергу, Блінкен заявив про підтримку суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України з боку США.
“До речі, мені дуже приємно, що цю позицію поділяють всі члени “групи семи”, із засідання якої я щойно повернувся з Лондона”, – сказав Блінкен на спільній з президентом України прес-конференції.
Боротьба з корупцією в Україні
Також держсекретар США наголосив на важливості боротьби з корупцією в Україні.
“Ми говорили про реформи і реформування інституцій, тому що є дуже багато різних інтересів, які виступають проти зусиль України в реформуванні і боротьбі з корупцією. До них відносяться зовнішні сили, такі як Росія, і внутрішні сили, такі як олігархи і потужні особи, які переслідують власні вузькі інтереси нелегітимними засобами за рахунок народу України. Тому боротьба з корупцією є одним з найважливіших завдань для українського народу і вирішальною для поліпшення його життя: від послуг, на які народ покладається до можливостей, якими він користується”, – сказав Блінкен.
Також Володимир Зеленський запросив американського колегу відвідати Україну з офіційним візитом.
“У цей фундаментальний для українців рік-рік 30-річчя Незалежності України, в рамках якого і відбудеться наша важлива “Кримська платформа” – перший майданчик про допомогу Криму, про деокупацію нашого півострова, я запросив президента Сполучених Штатів Америки і віце-президента. Ми віримо, що в цей рік, такий символічний для України, США обов’язково будуть з нами, і будуть у нас в гостях з офіційними і неофіційними візитами”, – сказав президент.
У свою чергу, держсекретар США не виключив можливість такого візиту, запевнивши, що передасть запрошення Байдену.