Президент України Володимир Зеленський стверджує, що його команда змогла знизити тарифи на комунальні послуги на 12%. В тому, чи так це насправді, розбиралися журналісти DW.
Співробітники ЗМІ нагадали, що процес зниження ціни на газ триває вже кілька місяців поспіль. Так “Нафтогаз” свідчить, що в липні тариф на паливо в порівнянні з червнем дійсно зменшився на 648 гривень, що майже відповідає показнику в 12%. Якщо президент говорив саме про це, то тоді він говорив правду.
Між тим, в цілому, за даними Кабінету міністрів, газ для населення став дешевше за три останніх місяці на чверть – з 5 803 до 4 640 гривень за тисячу кубів.
Правда, це не кінцева ціна, оскільки не містить податок на додану вартість і витрати на транспортування і подачу для обласних або міськгазів.
Формально на зниження тарифів вплинув Кабмін Володимира Гройсмана. Саме він ввів регулювання ціни на газ для населення з урахуванням глобальних трендів. Ще в травні, напередодні першого зниження, прем’єр-міністр говорив про те, що це його заслуга, оскільки саме він «поставив жорстку умову перед Нафтогазом». Однак головна причина події – зовнішня. Відомо, що Україна купує газ у Європі, а там останнім часом він рекордно подешевшав. Все тому, що зима була теплою і залишилися великі запаси в сховищах. Мало значення і падіння ціни на нафту і постачання скрапленого газу з США.
Той факт, що зниження ціни на газ подається як заслуга президента експерти називають маніпуляцією, адже вартість встановлюється з запізненням на місяць. Таким чином в даний час ми спостерігаємо тенденції червня. Разом з тим тренд на здешевлення європейського палива вже завершився, а на питання про те, що буде з ціною на газ восени і взимку, експерти відповідають зі скепсисом. Ціна зросте вже у вересні.
Раніше представник президента в Кабміні Андрій Герус заявив, що ті громадяни України, чий вік перевищує 70 років, вже з вересня стануть платити за ЖКП незначну суму від загального рахунку.