19 листопада сплив строк першого етапу «зернової угоди». 17 листопада міністр інфраструктури повідомив про продовження угоди ще на 120 днів. Тим не менше, більшість продажів поки залишається на стопі до прояснення ситуації.
Ми вже мали змогу побачити “пробну версію” припинення дії угоди 29 жовтня, коли Росія оголосила про вихід із «зернової угоди» через атаки на ВМФ в Севастополі. Втім, порти Великої Одеси продовжили завантаження кораблів, а Спільний координаційний центр в Стамбулі продовжив свою інспекційну роботу. Так, протягом 30 жовтня-1 листопада одеські порти покинули 14 суден з майже 430 тис. т зернових, олійних та продуктів переробки. Користуючись відсутністю РФ, ООН та Туреччина збільшили кількість інспекційних груп до 10, завдяки чому Спільний координаційний центр тільки за 31 жовтня перевірив 46 суден з 1,7 млн т української агропродукції, а черга із суден в Босфорі, які очікують на інспекцію, скоротилася до 147 суден як на вихід, так і на вхід.
Короткострокова відмова РФ від участі в «зерновій угоді» вкотре змусила замислитись над перспективами експорту агропродукції з України. Вищезгадана практика показує, що угода може припинитись будь-якої миті, що змушує розглядати 2 сценарії подальшого експорту – оптимістичний та песимістичний.
Оптимістичний сценарій – «зернова угода» буде постійно продовжуватись щоразу після спливання 120 днів
Песимістичний сценарій – «зернова угода» перестане діяти під впливом будь-яких факторів (сплинуть 120 днів без продовження угоди, обстріли портової інфраструктури і т.д.)