У березні 2024 року президент США Джо Байден затвердив засекречений ядерний стратегічний план, який переорієнтує американську стратегію стримування на швидке розширення ядерного арсеналу Китаю. Про це повідомляє The New York Times.
Згідно з даними видання, Пентагон вважає, що протягом наступного десятиліття китайські резерви конкуруватимуть за розміром і різноманітністю з американськими й російськими запасами.
Білий дім так і не оголосив, що Байден схвалив нову стратегію під назвою “Управління з використання ядерної зброї”, яка також покликана підготувати США до можливих скоординованих ядерних викликів із боку Китаю, Росії та Північної Кореї.
Документ, що оновлюється кожні чотири роки або близько того, настільки секретний, що не існує електронних копій, а лише невелика кількість друкованих екземплярів, які було роздано кільком посадовцям сектору національної безпеки та командувачам Пентагону.
У нещодавніх виступах двом американським високопоставленим чиновникам дозволили натякнути на цю зміну.
“Президент нещодавно видав оновлене керівництво із застосування ядерної зброї, яке враховує наявність кількох ядерних супротивників”, – розповів ядерний стратег із Массачусетського технологічного інституту, який працював у Пентагоні.
Тим часом у Китаї виразили серйозну стурбованість повідомленнями про те, що Сполучені Штати оновили ядерну стратегію, яка переорієнтована на недопущення розширення китайського ядерного арсеналу.
“США розкручують наратив про ядерну загрозу з боку Китаю, знаходячи виправдання для отримання стратегічної переваги”, – зазначив представник китайського МЗС.
За оцінками Пентагону, ядерні сили Китаю збільшаться до 1000 боєголовок до 2030 року та 1500 до 2035 року – приблизно до тих чисел, які зараз розгорнуті Сполученими Штатами та Росією.