Білоруські компанії з вересня 2022 по червень 2024 року продали російським підприємствам мікросхем більш ніж на $125 млн. Частина з них, майже на $400 тис., – західного виробництва. Після початку повномасштабної війни в Україні їх заборонено продавати РФ і Білорусі, йдеться у матеріалі “Білоруського розслідувального центру”.
Як з’ясували журналісти, за майже два роки з Білорусі в Росію відправили майже 10 тисяч мікросхем американського і європейського виробництва. Серед них – мікросхеми американської компанії Intel, які використовуються для запуску та навігації авіабомб. Крім того, компоненти Intel можуть використовуватися у винищувачах Су-35С, Су-34, безпілотниках “Корсар” і ракетах “Калібр”.
У розслідуванні йдеться про те, що одна з компаній, яка постачала мікросхеми в Росію, – ТОВ “Алексвіт лтд”. Лише з вересня 2022 року по червень 2023 року вона відправила до РФ 131 мікросхему американського, фінського та німецького виробництва. Власник компанії – колишній заступник голови Державного митного комітету Білорусі Сергій Борисюк. За даними розслідувачів, компанія пов’язана з Віктором Шейманом – давнім і найближчим соратником Олександра Лукашенка. До 2021 року Шейман очолював Управління справами президента. Журналіст зв’язався з “Алексвіт лтд”, назвавшись представником компанії, яка хоче замовити в Європі мікросхеми з доставкою в Росію. Представниця компанії сказала, що фірма береться тільки за великі замовлення.
Більше ніж півтори тисячі американських мікросхем продала в Росію “Логістична компанія Восток”, стверджують журналісти. Загалом із грудня 2022 по березень 2023 року вона експортувала в Росію понад 215 тисяч мікросхем майже на 800 тисяч доларів. Компанією володіє Олексій Матвєєв, який з 2017 по 2019 рік працював у Білоруській тенісній федерації. Тоді її очолював бізнесмен Сергій Тєтєрін. Він перебуває під санкціями ЄС як людина з ближнього кола Лукашенка.
У компанії розповіли журналістами, що не займаються логістикою, але допомагають із митним “очищенням” документів. Під час купівлі товару в Європі покупцем у документах буде вказано “Логістична компанія Восток”, після доставки замовлення в Білорусь вона стане продавцем, а покупцем у папери впишуть реального замовника.
Компанія “ОФС-Експорт” із жовтня 2022-го по лютий 2024-го року продала в Росію більше ніж 1200 чипів, ідеться в розслідуванні. Журналісти пов’язують її з Олександром Шакатутіним, власником холдингу “Амкодор”, який потрапив під санкції ЄС як “гаманець” Лукашенка.
Мікросхеми в Росію також постачає компанія “СД Електро”. Покупець її товарів – російська “Грін-Чіп”, йдеться в розслідуванні. Можливість постачання мікросхем зі США та Європи підтвердили в самій “Грін-Чіп”. У телефонній розмові з кореспондентом “Білоруського розслідувального центру”, який відрекомендувався потенційним покупцем, співробітниця компанії повідомила, що на замовлення доступні товари зі США, Німеччини, Малайзії та Тайваню. Журналіст залишив компанії свій номер, потім на нього передзвонили з білоруського номера. Співрозмовник сказав, що “такий вид товару” йде під замовлення. Якщо він є на стоках, постачання займе 6-10 тижнів, якщо ж потрібно замовити виготовлення складних компонентів, то 12-15 тижнів, і ще два-три тижні знадобиться на доставку.
“У Європі є компанія, яка консолідує європейський склад, і потім сюди товар приїжджає. Тобто два шляхи – або через Європу, або через Азію. Залежно від того, які мікросхеми”, – сказав він.
За підрахунками журналістів, найбільше західних мікросхем із Білорусі в Росію поставила компанія “Первий Континент”. Вона була створена через два місяці після початку повномасштабної війни Росії з Україною. Лише з січня по червень 2024 року вона продала російським підприємствам 1665 мікросхем на 155 тисяч доларів. Власником компанії журналісти називають Іллю Тарасюка, який близько 20 років пропрацював на підприємствах військово-промислового комплексу Білорусі. Основний покупець мікросхем у білоруської компанії в Росії – компанія “Стаут”, яка перебуває під санкціями США та ЄС.