ЗМІ дізналися про нову методичку для пропаганди: Тепер розповідатимуть про «пророцтва» Путіна і порівнюватимуть 2022-й із 1914-м

У Кремлі підготували нову методичку для російських пропагандистських ЗМІ, присвячену порівнянню війни в Україні та Першої світової. Її у Путіна розробили до 1 серпня — цього дня 1914 року Німеччина оголосила війну Російській імперії, пише Медуза.

Головна теза проста: нібито і на початку XX століття, і зараз Росія «була втягнута» у військове протистояння країнами Заходу. У тексті пояснюється, що Захід регулярно розв’язує війни через свої «колоніальні претензії», а Росія щоразу змушена брати участь у конфлікті, оскільки вступає за «братні народи», «своїх не кидає» і «встає на захист пригноблених». Наприклад, 1914-го Російська імперія «не змогла кинути» Сербію.

Війну в Україні в методичці для російських пропагандистів називають «сучасною українською кризою». Витоки конфлікту укладачі тексту пов’язують з «Євромайданом» та військовими діями на Донбасі:

Жителі низки регіонів, які залишалися російськомовними і зазнали за це гонінь з боку українських радикалів та офіційної київської влади, не погодилися з переворотом і перспективою жити у ворожій російській українській державі. Крим оголосив про бажання увійти до складу Росії, а колишні Донецька та Луганська області проголосили незалежність. Цим вони реалізували міжнародне право націй самовизначення.

У Кремлі «радять» провладним ЗМІ розповідати своїм читачам та глядачам про те, що після 2014 року західні країни вирішили «спонсувати» в Україні «вирощування за допомогою людиноненависницької ідеології та русофобії кількох поколінь людей, які ненавидять Росію та готові вбивати росіян».

Роль Росії ж, за методичкою, виключно мирна. У тексті наголошується, що російська влада всіляко намагалася погасити конфлікт, але «США зробили Україну передовою у протистоянні Заходу проти Росії» — і Росія «була змушена розпочати СВО [спеціальну військову операцію]».

Націонал-зрадники

Окрема глава методички присвячена «втручанню Заходу» у внутрішні відносини Росії. Автори тексту «радять» пропагандистам використовувати у матеріалах та виступах тези про те, що на початку XX століття Німеччина «спонсорувала більшовиків» — і навіть «масові заворушення» 1917 року.

У документі стверджується, що Захід діє так і зараз – «фінансує несистемну опозицію, протестні рухи та антиросійські ЗМІ», а «після початку СВО цей процес інтенсифікувався».

Наприкінці методички говориться, що найближчим часом у світі розвиватиметься «антиамериканський тренд» — і невдовзі США «не зможуть знайти як військових союзників, і навіть торгових партнерів серйозного рівня». Чому це станеться, не сказано.

Очевидно, автори впевнені, що до цього призведе «формування нового світопорядку», яке має розпочатися за підсумками війни в Україні, зазначає Медуза. У методичці наголошується, що сформувати цей «справедливіший і безпечніший світопорядок» — «місія Росії на міжнародній арені».

Базові основи цього нового порядку такі:

  • «безпека жодної держави не повинна здійснюватися за рахунок зниження рівня безпеки іншої держави»;
  • «добробут жодного народу має досягатися з допомогою іншого народу чи держави».

Автори вказують, що приблизно про це ж у своїй мюнхенській промові ще 2007 року говорив Путін. І пишномовно заявляють, що вже тоді «Росія стала пророком майбутньої дегегемонізації міжнародних відносин».

Кремль «радить» пропагандистам пояснювати у своїх матеріалах: розпочавши вторгнення в Україну, «Росія відстоює не лише свої національні інтереси, свою унікальність як цивілізації, а й право інших країн на унікальність, на повагу у багатополярному світі».

“Росія запропонувала прийнятний для всіх учасників міжнародних відносин підхід, який консолідує навколо Росії та її зовнішньої політики більшу частину світу”, – зазначають в АП. Про те, що насправді країна давно стала «лідером» за кількістю накладених на неї міжнародних санкцій, у методичці не згадується.

Хто це все вигадує?

За даними джерел “Медузи”, близьких до Кремля, такі “історичні” методички складаються в кремлівському think tank ЕІСІ – Експертному інституті соціальних досліджень. За їхніми словами, безпосередньо курирує їхнє складання депутат Держдуми від «Єдиної Росії» Олег Матвейчев.

Матвейчев — один із засновників політтехнологічного агентства «Бакстер-груп». Він працював в адміністрації президента, а потім віце-губернатором Вологодської та Волгоградської областей.

На запитання “Медузи” Матвейчев на момент публікації не відповів.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.