Ідея Дональда Трампа про те, що США можуть узяти під контроль та відновити Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), стикається з низкою серйозних перешкод, повідомляють джерела Reuters в енергетичному секторі України.
Після телефонної розмови із Володимиром Зеленським Трамп запропонував, щоб США допомогли у відновленні ЗАЕС та, можливо, взяли її у власність. Зеленський підтвердив, що ідеться лише про Запорізьку АЕС, і зазначив, що відновлення станції потребує модернізації та інвестицій.
Запорізька АЕС, найбільша атомна електростанція в Європі, перебуває у критичному стані:
- Усі шість реакторів у стані холодного зупину, і немає чіткого розуміння, в якому стані їхнє обладнання.
- Основне джерело охолодження зруйноване – після підриву Каховської ГЕС у 2023 році станція втратила доступ до води з водосховища.
- Окупаційна влада не змогла підключити станцію до російської енергосистеми, тому вона не виробляє електроенергію.
Українські інженери вважають, що навіть у найкращому випадку можливо буде запустити лише два з шести реакторів. На це може піти не менше року, а повне відновлення станції займе до чотирьох років. Зеленський озвучив термін у 2,5 роки.
Крім технічних викликів, залишається питання юридичних підстав для передачі ЗАЕС у власність США.
“Як саме США можуть нею володіти? Вона належить Україні. Чи її продадуть? Чи візьмуть у концесію? Це питання без відповідей”, – зазначає колишній український чиновник.
Один із працівників станції, який виїхав із окупованої території, повідомив, що для повноцінного повернення ЗАЕС потрібно не лише передати станцію, а й повернути під контроль сусідню теплоелектростанцію, місто Енергодар та дорогу до підконтрольної Україні Запорізької області.
Український енергетичний аналітик Олександр Харченко називає ЗАЕС “валізою без ручки” для росіян, оскільки вони не можуть використати її потужності.
За його словами, повернення станції до української енергомережі було б проривом не тільки для України, а й для Центральної та Східної Європи. Перед вторгненням у 2022 році ЗАЕС виробляла 20% електроенергії України, а український уряд навіть розпочав експорт електрики до ЄС.
Але щоб зробити станцію знову функціональною, потрібні величезні фінансові вкладення та тривалі роботи, а головне – її повний вихід з-під російської окупації.
Тому навіть якщо США візьмуть участь у її відновленні, миттєвих результатів чекати не варто.