ЗМІ: Джонсон запропонував Зеленському створити альтернативу ЄС

Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон пропонує нове об’єднання країн, які розчаровані політикою Брюсселя стосовно РФ та позицією деяких країн ЄС щодо війни в Україні, наприклад, Німеччини. Про це повідомляє Corriere Della Sera із посиланням на джерела.

За інформацією видання, Джонсон уже запропонував українській владі взяти участь у цій новій моделі Європейської співдружності, куди увійдуть також країни Східної Європи.

Вперше цю ідею британський прем’єр озвучив президентові України Володимиру Зеленському 9 квітня під час візиту до Києва. Модель Європейської Співдружності, яку пропонує Джонсон, включатиме Велику Британію як лідера, Україну, Польщу, Естонію, Латвію та Литву, а також, можливо, Туреччину на пізнішому етапі.

«Після візиту прем’єра Лондона до Києва переговори продовжуються, і залицяння Великої Британії до України стають все наполегливішими», – пише головний редактор Corriere Della Sera Федеріко Фубіні, додаючи, що “свою павутину Джонсон плете вже більше місяця”.

У статті сказано, що прем’єр Британії пропонує союз держав, які ревно ставляться до свого національного суверенітету, ліберальні в економіці та сповнені рішучості виявити максимальну непримиренність до військової загрози Росії.

За даними журналістів, Київ поки не прийняв цієї ідеї, але й не відкинув її.

Зазначається, що керівництво України переконалося в тому, що влада Німеччини та Франції мало вірить у поразку Путіна. На це вказують тяганини з санкціями та постачанням зброї, які тепер викопали політичний рів між країнами.

У зв’язку з цим, Зеленський чекає на європейський саміт 23 червня, коли лідерам двадцяти семи країн буде запропоновано вирішити, чи визнавати Україну “кандидатом” у ЄС, щоб офіційно розпочати переговори про вступ до Євросоюзу.

Автор статті висловив скепсис щодо можливого набуття Україною статусу кандидата на вступ до ЄС. Він вважає, що позитивне для України рішення викличе протести Албанії та Північної Македонії, які роками чекають на статус кандидата.

«Тому існує й інша гіпотеза, на думку деяких переговорників: лідери “27” можуть обмежитися туманною заявою про “європейську перспективу” Києва – так звану “салонікську формулу””, – вважає Фубіні.

Тільки після цього, зазначає видання, Україна серйозно розглядатиме пропозицію Британії. Самому Джонсону цей проєкт потрібен для того, щоб мати додаткову карту в угоді з Брюсселем, яку він сам хотів би відновити по Brexit.

«Британський проєкт знаходиться на глиняних ногах: Лондон не має можливостей Європейського Союзу для фінансової підтримки України, і не кажучи про те, що Польща або країни Балтії виступають з ініціативою, яка може скомпрометувати відносини з Брюсселем», – стверджує автор.

На його думку, Лондон своєю ідеєю намагається порушити баланс на континенті, що зрештою призведе до розлому між країнами, які рішуче допомагають Україні, і тими, хто робить це більш цинічно і вагаючись.

Згідно з оцінкою Аріанни Антезза з Кільського інституту світової економіки, Британія надала Україні економічну та військову допомогу у війні більше, ніж увесь Євросоюз, а Польща більше ніж Німеччина, Франція та Італія разом узяті.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.