Президент РФ Володимир Путін після завершення заколоту ПВК “Вагнер” спробував показати, що він контролює ситуацію в країні, проте російська еліта в це не вірить. Про це повідомляє Bloomberg.
Зазначається, що чиновники та бізнесмени побоюються, що невдалий бунт призведе до посилення репресій у країні. Bloomberg поговорив більш ніж із 10 чинними та колишніми чиновниками та бізнесменами. Агентство пише, що заколот Євгена Пригожина їм остаточно підірвав те, що залишилося від іміджу Путіна як гаранта «стабільності».
Колишній високопосадовець, що зберігає зв’язки в уряді, схарактеризував те, що відбувається в Росії, фразою «бананова республіка». Відомий бізнесмен, з яким поговорило агентство, назвав бунт Пригожина більшим шоком, ніж вторгнення в Україну 24 лютого минулого року. Для багатьох в економічній та діловій еліті заколот посилив занепокоєння та тривогу з приводу напряму, в якому рухається країна.
За словами джерел агентства, публічні спроби Путіна показати, що він все контролює, виглядають дурними і лише підкреслюють, наскільки неефективним та слабким його показали події вихідних.
Про невдоволення поведінкою Путіна говорять і співрозмовники розсилки Faridaily.
«Мені було дуже соромно, що в нашій країні стало таке можливо», — сказало високопоставлене джерело у виконавчій владі.
Інший близький до уряду співрозмовник Faridaily заявив, що “цих пригожинців мали знищити ще дорогою з Ростова, накрити залповим вогнем, щоб нікому не кортіло — це обов’язок держави”.
“А натомість вони спускають їм усе на гальмах і відпускають у Білорусь! І головне нікого немає, всі зникли з очей: Путін, Шойгу, всі”, – сказав він.
При цьому попри всю тривогу та розчарування серед еліти співрозмовники Bloomberg заявили, що не бачать альтернативи Путіну. За їхніми словами, багато хто все ще вважає Путіна стабільним лідером, вони також, як і раніше, залежать від його заступництва та захисту, оскільки санкції розірвали більшість закордонних зв’язків.
Деякі співрозмовники Bloomberg побоюються, що це може призвести до ще більших репресій у Росії. Джерела Reuters кажуть, що в еліті є побоювання, що Путін прагнутиме підтвердити свою владу, зокрема, ймовірно, змістивши тих, хто демонструє недостатню лояльність.
«Голови полетять. Вони шукатимуть тих, хто мовчав, хто не виступав на підтримку єдності та президента», – сказав один зі співрозмовників Reuters.
Чутки про розширення репресій посилилися після закритої зустрічі Путіна з керівниками російських ЗМІ у вівторок, де Путін сказав, що вивчає ділові контракти Пригожина з Міністерством оборони, пише The New York Times. За словами головного редактора «Независимой газеты» Костянтина Ремчукова, Путін показував повну залученість до вихідних.
«Зараз Путін повністю зосереджений на тому, щоб донести до еліт повідомлення про те, що “я можу захистити вас”. Зараз будуть, я думаю, якісь дуже енергійні дії, щоби показати це», — сказав Ремчуков.
Він додав, що Путін хоче показати, що заколот Пригожина — не що інше, як зрада.