Європейські зусилля зі створення системи безпеки для України зміщуються від ідеї відправлення військ до пошуку альтернатив через політичні та логістичні обмеження, а також опір з боку Росії та США. Про це повідомляє Reuters із посиланням на дипломатичні джерела.
У четвер Франція прийматиме близько 30 лідерів і делегацій у рамках «коаліції охочих», яка має узгодити подальші кроки. Раніше Париж і Лондон розробляли плани щодо відправлення тисяч військових для забезпечення майбутнього припинення вогню в Україні. Проте дипломати вказують, що реалізація таких планів нині малоймовірна.
«Вони відходять від ідеї наземних військ і намагаються переосмислити формат, який міг би бути більш доцільним», — зазначив один із європейських дипломатів.
Президент Франції Еммануель Макрон і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер публічно заявляли про готовність надати військових, але наразі безрезультатно шукають підтримки з боку США. Москва вже заявила, що не погодиться на жодну пропозицію щодо присутності військ НАТО в Україні.
Натомість увага учасників саміту зосереджена на посиленні обороноздатності України для стримування нових атак, моніторингу дотримання обмежених режимів припинення вогню, зокрема щодо морських цілей та енергетичної інфраструктури, створенні потенційної миротворчої місії у разі мирної угоди.
У концептуальному документі саміту згадується про можливість створення європейських сил запевнення в межах майбутнього мирного врегулювання за підтримки США.
Стармер наголосив, що планувальники зосереджуються на безпеці неба, морів та кордонів України. Деякі союзники, однак, не підтримують ідею без гарантій з боку США чи міжнародного мандата — через високу вартість, брак ресурсів і ризик прямого зіткнення з Росією.
Також розглядаються варіанти:
- підтримки України через розміщення додаткових сил у країнах-сусідах, таких як Румунія;
- посилення східного флангу НАТО в межах існуючих програм, зокрема Enhanced Forward Presence;
- розширення дії гарантій, подібних до 5-ї статті НАТО, без офіційного членства України в Альянсі.
За словами європейських посадовців, навіть якщо силова присутність в Україні не реалізується, дискусії створюють динаміку та демонструють, що Європа здатна до дій у довгостроковій перспективі.