ЗМІ: Генерал Марченко і Полторак знали, що ТУ на бронежилети “підігнали” під одного виробника – “Темп-3000”

Технічні параметри неякісних бронежилетів, закуплених Міністерством оборони у 2019 році, відповідають вимогам конкретного виробника – компанії «Темп-3000». Такий висновок можна зробити з опублікованого програмою “Схеми” запису розмови генерала Дмитра Марченка з екс-міністром оборони Степаном Полтораком.

Серед методів перевірки бронежилетів на міцність – випробування високими температурами. Згідно з технічними умовами, бронежилет необхідно протягом п’яти хвилин піддавати впливу температури 180 градусів. Цього не боїться матеріал параамід, з яким працює «Темп», проте не витримує поліетилен, з яким працюють всі інші виробники.

Річ у тім, що матеріал кевлар без спецобробки боїться води і сонячного світла, але витримує високі температури. Тоді як балістичний поліетилен – максимум до 120 градусів, зате він легкий і вологостійкий. Саме тому його переважно обирають європейські та українські виробники. Окрім «Темпу».

Ця компанія має власне виробництво параарамідних тканин – тих, які не горять, але промокають. Тому саме з цього матеріалу, відповідно, зроблений і «м’який захист» закуплених бронежилетів.

Згадка про метод перевірки бронежилетів високими температурами «Схеми» виявили в записах розмов чиновників МОУ:

– Чи потрібні нам ці 180 градусів?

– 5 хвилин – за цією методикою, прописано.

– 5 хвилин – людина згорить на ***.

– Командир, написано в стандарті на військову форму для екіпажів бойової броньованої техніки 5-6 секунд. А ми-то х ** поставили на броню 5 хвилин – людина фізично закипить.

– Ну нічого.

Більше того, про вказану вимогу, яка дискримінує інших виробників бронежилетів, знали на найвищому рівні. На одному із записів людина з голосом генерала Марченка говорить з тоді ще міністром оборони Полтораком.

«Це як би те, что я в принципі Олегу Миколайовичу говорив, якщо ми підемо на прохання «Темпа» змінити ТУ – то нас потім звинуватять, що ми його лобіюємо. Там був і кевлар, і поліетилен. Олег Миколайович сказав поліетилен прибрати – я його попереджав, що будуть проблеми потім», – заявляв Марченко.

Директор компанії-виробника «Темп-3000» Юрій Євтушенко заявив, що вищезазначена вимога була висунута Міноборони і він про це нібито не просив.

«Ну, я зараз бачу, що треба не тільки перевіряти балістичний пакет, а треба перевіряти всі матеріали. Якщо у вас виріб йде і “працює в полі ” – то ви, товариші, то ви зобов’язані не тільки … Ви маєте лобіювати це «лайно»? – Євтушенко кивнув головою в бік поліетилену.

На його думку, бійці можуть в польових умовах сушити свої бронежилети, використовуючи «буржуйки». Він заявив, що біля печі температура досягає близько 400 градусів. На зауваження, що біля «буржуйки» сплять військові й вони не змогли б витримувати таку температуру, Євтушенко відповів: «Повірте мені, якщо «буржуйку» розкочегарити – вночі вона буде світитися червоним».

Також Євтушенко підтвердив, що перелік вимог для перевірки виробів розширюється:

– В ТО (технічний опис – ред.) на дослідну партію є вимога перевіряти тільки балістичний пакет. Ви говорите, що ми зараз у свої техумови вносимо вимоги перевіряти, окрім балістичного пакету, ще нитку, чохол, тканину і так далі. Тобто ви покращуєте ці умови?

– Звичайно!

– Але перед цим ви говорили, «що стосується водотривкої обробки, то ми не могли поліпшувати їх самі».

– Водотривка обробка… Дивіться: 180 градусів – це один напрямок. Водотривка обробка – це інше.

За даними «Схем», компанія «Темп» за шість років заробила на державних тендерах понад 3 млрд грн. З них близько 80% – на постачання бронежилетів.

  • У липні 2019 року екс-голова ДБР Роман Труба заявив, що керівництво Міністерства оборони може бути причетним до закупівлі партії 11 тис. бракованих бронежилетів.
  • Вартість 20 тис. бронежилетів — 176 млн грн, за оцінкою слідства 96 млн 800 тис — це збитки через фактично поставлені бронежилети.
  • 11 листопада суд заарештував генерал-майора, начальника Головного управління Міноборони Дмитра Марченка. Йому призначили утримання під вартою або заставу в 76 млн грн. Потім змінили суму застави на 20 млн грн.
  • Власник компанії-виробника «Темп-3000» Юрій Євтушенко зізнався, що його бронежилети, які закуповує Міністерство оборони, прострілюються при намоканні.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.