Голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев обслуговував сімейні компанії друга Януковича та екс-глави “Укравтодору” Володимира Демішкана, не задеркларував сімейну компанію у Франції, а його мати мала бізнес в окупованому Криму після 2014 року. Про це повідомляється в розслідуванні Bihus Info.
Схеми в “Укравтодорі”
Журналісти нагадують, що за часів Януковича одним із осередків “дерибану” бюджетних коштів був “Укравтодор” “на чолі з популярним персонажем антикорупційних розслідувань” Володимиром Демішканом (приятелем Януковича).
За даними журналістів, за його головування особливе “місце під сонцем” УАД отримали компанії “Дор-Буд” та “Юнікобуд”, які разом “натендерили” близько 1,5 млрд. Бувало й таке, що контракти на десятки мільйонів дарувалися взагалі без тендеру тому, що співзасновником обох компаній була дружина Демішкана.
“Пізніше ці компанії почали переоформлювати та розширювати, створюючи “матрьошки” в Британії та на Кіпрі. Звісно, журналісти вже тоді говорили про корупційні схеми. У 2012 році виявилося, що інтереси двох британських контор представляв особисто Гетманцев. А довіреність йому була видана ще у 2010 році. Також у жовтні 2010 року компанія Гетманцева Jurimex отримала контракт на юридичне обслуговування всього “Укравтодору”, – з’ясували журналісти.
Розслідувачі на основі судових реєстрів також встановили, що за документами цей бізнес був хронічно збитковим.
“Навіть суд визнав бухгалтерку винною в заниженні податку на прибуток на 7 мільйонів і ще ПДВ на майже 4 мільйони. І це лише за листопад 2012 року”, – йдеться у матеріалі.
Після Революції Гідності 2014 Демішкан втік до РФ і отримав російський паспорт. Натомість директором двох британських фірм стає майже 90-річна двоюрідна бабуся Гетманцева Валентина Лупандіна.
“У 2015 році вона виводить компанії з “Дор-Строя”. Основна частка компанії переходить на українське ТОВ “Трейдінг Північ”, записане на юристку Jurimex. Так минає декілька років. За цей час “Дор-Строй” “натендерить” ще 150 мільйонів та вперто не платитиме податки”, – наголошують журналісти.
Незадекларована компанія у Франції
Приєднавшись до команди Володимира Зеленського у 2019 році, Гетманцев задекларував бізнес матері – Олени Гетманцевої – та її активи – нерухомість і автомобілі. Розслідувачі звертають увагу на те, що мама нардепа – засновниця одного з найвідоміших в Україні туроператорів TPG.
Зазначається, що TPG вказано у декларації Гетманцева. Кіпрська TPG записана на іншу кіпрську компанію – Dunkley Marketing LTD, яка безпосередньо належить матері Гетманцева. Dunkley Marketing LTD у декларації не вказали.
Як з’ясували журналісти, у 2012-2013 роках Dunkley Marketing LTD отримала понад 1 млн євро, від бельгійського офшору, звідки ці кошти в офшору – невідомо. При цьому розслідувачі з’ясували, що приблизно 1 млн євро Dunkley Marketing LTD зайняла французьку компанію Олену Гетманцеву.
Сам нардеп розповів розслідувачам, що ця французька компанія, ймовірно, пов’язана з туризмом та здаванням в оренду номерів. За його словами, він не планував приховувати щось від декларування і не вніс цієї компанії, оскільки мати не називала цієї фірми для внесення до декларації.
Бізнес у Криму після 2014 року
Журналісти звертають увагу, що з кінця 2000-х років Jurimex обслуговував готельний комплекс “Ріпаріо” (за радянських часів – ПАТ “Прибережний”) під Ялтою. За даними розслідувачів, його власниками стали родичі тодішнього заступника генпрокурора Віктора Кудрявцева і його тестя, екссудді Верховного Суду Віктора Кононенка.
У матеріалі йдеться, що згодом комплекс оформили на британську компанію, сліди якої ведуть на Кіпр – до компанії, яку раніше використовували, щоб приховати родинний сімейний бізнес Демішкана.
Як з’ясували журналісти, пакет акцій отримала Ірина Мельниченко – співвласниця “Ріпаріо” і партнерка Гетманцева. Гетманцев підтвердив розслідувачам, що його юристи вели справи готелю та цілої групи різних бізнесів, так званим “фасадом” яких була Мельниченко.
За словами розслідувачів, Jurimex надавала їм цілий спектр послуг. А восени 2014 року – після окупації Криму Росією – Мельниченко летить до Москви. Тоді ж у російському реєстрі з’явилися компанії-клони українських фірм, на які зареєстрували нерухомість та грошові потоки готельного бізнесу під Ялтою.
Бізнес фактично визнав юрисдикцію РФ і почав сплачувати податки до бюджету країни-агресора. Розслідувачі уточнили, що дві компанії, на яких зареєстровано два будинки та нежитлові приміщення, теж починають сплачувати податки окупантам, міноритарну частку компаній мав Гетманцев.
Сам Гетманцев заявив, що Jurimex припинив супроводжувати компанії, які залишилися у Криму. Але, як з’ясували розслідувачі, юридичний супровід “Прибережного” у 2022 році продовжував вести Дмитро Махаринський – керівник представництва Jurimex у Криму до 2014 року.
Також у матеріалі йдеться, що Махарінський веде справи російського клону однієї з фірм Олени Гетманцевої, яка займається орендним бізнесом. Сам Гетманцев у коментарі журналістам, що приміщення поки що втрачено і повернеться після деокупації Криму.
У той же час компанія має свою фірму-клона, яка зареєстрована в тому ж приміщенні та директор якої – Махарінський. До 2016 року клон висів на кіпрській Dunkley marketing LTD із структури туристичного бізнесу матері Гетманцева.
Реакція Гетманцева
Після виходу матеріалу нардеп прокоментував розслідування у себе в Telegram.
“Журналісти зробили сюжет про події більш ніж 10-річної давнини, тобто задовго до оцієї всієї політики. Події, які стосувались не мене безпосередньо – частково клієнтів, яких вела юридична фірма, в якій я тоді працював. Частково бізнесу моєї мами, яким я, звісно, не займався. Частково бізнесу клієнтів, до якого я навіть найменшого відношення не мав”, – написав Гетманцев.
Коментуючи факти про співпрацю з “Укравтодором”, він заявив, що “наша фірма Юрімекс дійсно намагалась увійти в коло компаній, які співпрацювали з Укравтодором”.
“Ми вважали, що у нас є належна фахова експертиза, але не було достатньо напрацьованих проектів, які можна було б вкласти в портфоліо для підтвердження нашого досвіду. Тому ми відверто демпінгували щоб отримати якісь проекти. Деякі проекти, типу розробки Дорожнього кодексу України, ми робили взагалі без чітких зобов’язань з оплати. В результаті, власне, так і сталось, і оплату за ці роботи ми не отримали. Враховуючи такий стан справ та публічний резонанс з деякими діями клієнта, ми врешті-решт самостійно вийшли з цього проекту. Я попросив Юрімекс, щоб надали цифри. Вони кажуть, що за декілька років співпраці загальна сума яку отримала компанія, становила лише 407 тисячі гривень”, – стверджує нардеп.
При цьому він зазначає, що “Юрімекс” не продовжує надавати послуги в окупованому Криму.
- Торік у травні український бізнес просив Зеленського звільнити Гетманцева.