ЗМІ: Китай виштовхує Росію з проекту спільного літака

Китай наполегливо відмовляється використовувати російські технології при створенні лайнера CR929-600, запрошує західні компанії і не хоче ділити з РФ прибуток на ключовому, китайському ринку, повідомляє South China Morning Post з посиланням на знайомі із ситуацією джерела.

Запущений у 2017 році проект вартістю 50 млрд доларів передбачає створення літака місткістю 280 пасажирів. Задуманий як конкурент Boeing та Airbus, наступного року лайнер має здійснити перший політ. Але чим ближче цей термін — тим сильніші розбіжності між партнерами.

За словами джерел, Китай наполягає на залученні західних компаній та хоче замінити російські рішення. Зокрема, він пропонує використовувати німецькі та американські візки шасі, тоді як Росія просуває свої напрацювання, незважаючи на їхню не найкращу історію з погляду безпеки.

Крім того, Китай хотів би залучити Rolls-Royce та General Electrics до розробки двигуна, хоча Росія сподівалася взяти участь у цій частині проекту. Росія зі свого боку відстає від плану роботи над судном через брак фінансування, кажуть джерела.

“Російська сторона сприймає китайський вибір на користь західних компонентів як білий прапор, викинутий у бік Заходу на тлі санкцій, запроваджених після вторгнення в Україну”, – пояснює один із співрозмовників видання.

Фінансова частина проекту також стала проблемами для Об’єднаної авіабудівної корпорації: СОМОС, китайський партнер ОАК, не бажає допускати Росію до отримання доходів від продажу літака на внутрішньому китайському ринку. Натомість ОАК пропонується підвищена частка у продажах у світі (70%). Але саме в Китаї очікується попит на літак у кількості 3 тисяч машин, тоді як його світові перспективи залишаються неясними.

“Москва зрозуміла, що за межами Китаю CR929 буде дуже складно відібрати клієнтів у Boeing і Airbus”, – зазначило джерело. Для Росії проект втрачає економічний сенс. І чиновники, схоже, готуються до того, що з нього доведеться вийти.

Екс-віце-прем’єр Юрій Борисов, виступаючи на форумі «Інженери майбутнього» наприкінці червня, визнав: «з Китаєм цей проект йде, в принципі, не в тому руслі, яке нас влаштовує. Китай у міру перетворення на індустріального гіганта дедалі менше зацікавлений у наших послугах».

«Наша участь все зменшується та зменшується, – констатував Борисов і додав. — Я не хочу прогнозувати майбутнє цього проекту — ми з нього виходитимемо чи не будемо».

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.