Компанії, які пов’язують з олігархом Ігорем Коломойським, за шість місяців отримали дохід на суму понад 4 млрд грн на продажу вугілля та газу держкомпанії “Центренерго“, іноді продаючи сировину за вартістю вище ринкової. Про це сказано в сюжеті програми «Схеми».
Відзначається, що сам олігарх від цих компаній відхрещується.
Автори розслідування отримали в своє розпорядження матеріали про фінансово-господарській діяльності “Центренерго” за 4 квартал минулого та 1 квартал цього років. Встановлено, що постачальниками 59% загального обсягу вугілля з жовтня по березень були ТОВ “Рекорд Систем” (34%) і ЗАТ “Синтез Ойл” (25%). Загальна сума контрактів “Центренерго” з ТОВ “Рекорд Систем” – понад 2,4 млрд грн, з ЗАТ “Синтез Ойл” – понад 1,6 млрд грн.
З січня газ на “Центренерго” стало постачати ТОВ “Юнайтед енерджі”. У січні-травні “Юнайтед Енерджі” продало “Центренерго” як мінімум 22,6 мільйонів кубометрів газу на суму понад 103 млн грн.
5,8 млн гривень додатково ТЗОВ отримало за бронювання потужностей.
Обидві компанії продавали вугілля держкомпанії по вартості, яка часом була вище ринкових. Так, у березні “Рекорд Систем” надавала суміш газових видів вугілля на станції “Центренерго” за середньою ціною майже 2600 грн. В той же час її конкуренти продавали суміш по 1,9 тисячі. Ринковою ж була пропозиція – 1,68 тисячі грн за тонну.
У січні “Центренерго” придбало у “Синтез Ойл” тонну вугілля “М” і “Т” марок 2,2 тис грн. В цей же час на ринку було можливим їх купити за 1,85 тис грн.
“Юнайтед енерджі” зібрала завдяки посередництву через “пільгові” ціни, за якою “Укрнафта” реалізовувала їй газ. Нагадаємо, що контрольний пакет «Укрнафти» знаходиться у держави, 42% акцій у структур Коломойського.
Компанія продавала “Юнайтед Енерджі” газ за ціною 3,5-3,9 тис гривень за тисячу кубометрів, а та в свою чергу поставляла газ на “Центренерго” на 33-49% дорожче – 5200 гривень за тисячу кубометрів.
“Рекорд Систем”, “Синтез Ойл”, “Юнайтед Енерджі”, ймовірно, пов’язані з олігархом.
Так, у реєстрі юросіб сказано, що “Рекорд Систем” належить 29-річному одеситу Роману Фесенко. Він навчався в Одеському технікумі залізничного транспорту та бізнесом до цього не займався. Ситуацію не коментує.
Однак за адресою реєстрації компанії зареєстровано і ТОВ “Нефтекс”. Остання належить ВАТ “Ексімнафтопродукт”. Його в свою чергу контролюють п’ять кіпрських компаній (Prescona Management Ltd, Portial Trading Ltd, Clanton Consulting Ltd, Inofos Management Ltd, Conlar Holdings Ltd). Чотирьом з п’яти належить і “Синтез Ойл”.
Відомо, що Portial Trading Ltd, Clanton Consulting Ltd і Inofos Management Ltd раніше фігурували в реєстрі фінансово-промислових груп та юридичних осіб податкової служби у якості компаній-нерезидентів групи Коломойського і Геннадія Боголюбова.
Втім, сам Коломойський стверджує, що не має відношення до діяльності компаній, у яких є акціонером.
«Я не приймаю управлінські рішення. Я в компанії “Синтез Ойл” начебто акціонер, але я в цьому не впевнений”, – сказав він.
Крім того, Коломойський відхрещується від “Рекорд Систем” і “Юнайтед Енерджі”. На питання про те, чи постачають його компанії вугілля «Центренерго», бізнесмен відповів, що йому про це невідомо.
Раніше повідомлялося, що держава вирвала «Центренерго» з рук людей Коломойського.