14,5 млн євро за боєприпаси від Міноборони в 2022 році отримала компанія, тісно пов’язана з росіянами. Про це повідомляється в розслідуванні hromadske.
Хорватська компанія WDG promet мала дві угоди, пов’язані з українськими оборонними закупівлями. Перша — про 100 тисяч мінометних мін. У листопаді 2022-го Міноборони уклало угоду з ТОВ «Львівський арсенал», а те — зі словацьким Sevotech.
Своєю чергою Sevotech мав угоду із WDG promet, яка належить сім’ї відомого хорватського торговця зброєю Звонка Зубака.
Пізніше, у грудні, WDG promet також уклала прямий контракт із Міноборони на постачання 30 тисяч танкових пострілів калібру 125 мм і отримала за це 10% передплати — понад 3 млн євро. Загалом, за обома контрактами хорвати отримали понад 14 млн євро.
Втім, ані танкових пострілів, ані мінометних мін Україна так досі не отримала. Водночас виявилося, що WDG promet має зв’язки у Москві. Скорочення WDG означає Winsley Defence Group.
Упродовж десятиліть партнером Звонка Зубака в цій групі був чеський бізнесмен Петр Перничка. Журналісти hromadske виявили, що в жовтні 2023 року в чеському суді Перничка відверто заявив, що архів однієї з ключових компаній групи — Winsley Finance Limited — досі зберігається в Москві.
Суд міста Усті-над-Лабем розглядав справу про банкрутство Петра Пернички. Коли суддя спитав Перничку, де конкретно розташовується архів Winsley Finance Limited, він відповів: «У Москві, біля Білоруського вокзалу. Точної адреси наразі не знаю. Там не лише документи цієї компанії, але й інших. Я, як колишній директор компанії, можу отримати доступ до архіву в Москві».
На запитання суду, як боржник дізнається, де розташовується архів, якщо він захоче його відкрити, Перничка сказав: «Цю інформацію мені передадуть друзі, і тоді мені доведеться поїхати туди особисто».
Інтереси Пернички в цьому суді захищав чеський адвокат Карл Вітченс. За тиждень до цього засідання під час зустрічі із журналісткою hromadske він назвався представником WDG promet і Зубаків.
Раніше Міноборони уклало контракт із ТОВ «Львівський арсенал» про постачання в Україну 100 тисяч мінометних мін за 37 мільйонів євро. Частину цих коштів «Арсенал» перерахував словацькій компанії Sevotech, де працював членом наглядової ради колишній чиновник одного з підприємств «Укроборонпрому» Олексій Хорошаєв.
Vitezit — завод із виробництва пороху та боєприпасів, один із найбільших в колишній Югославії. Втім, із часів Югославських війн 90-х років завод не працював і був покинутий. Згодом майно заводу виставили на продаж у межах судового процесу і цим скористалися Зубаки, витративши на це гроші з українського бюджету.
Народний депутат Сергій Тарута, якому пропонували взяти участь в приватизації Vitezit у 2022 році, заявив hromadske, що завод не викликав жодного інтересу, оскільки майже всі виробничі лінії були знищені. Цю інформацію підтвердив також чеський бізнесмен Каміл Бабух, який упродовж кількох років обслуговував Зубаків як банкір і фінансовий консультант.