Лідери Фінляндії, Латвії та Естонії заявили, що перемога України над Росією життєво важлива для захисту слабо озброєної Європи. Вони попередили, що НАТО “не готове” до боротьби з лідером РФ Володимиром Путіним без США, закликавши союзників різко збільшити витрати на оборону, пише The Independent.
Зазначається, що після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США лідери Латвії, Естонії та Фінляндії закликали альянс припинити “нескінченні дебати” про те, як впоратися із загрозою з боку Росії, заявивши, що настав час зміцнити оборону Європи.
“Ми не готові. Це абсолютно ясно… Ми не можемо продовжувати сподіватися на те, що США, як і раніше, братимуть активну участь у справах Європи”, – заявив президент Латвії Едгарс Рінкевичс.
Як пише видання, “нездатність Європи захистити себе, особливо без США, лише наголошує на її труднощах у подальшій військовій підтримці України”.
За словами Рінкевичса, проблема не лише у неготовності деяких країн постачати зброю Україні, а й у тому, що “оборонна промисловість не здатна виробляти на необхідному рівні”: “Ми можемо надати Україні те, що можемо, але в багатьох випадках ми вже перебуваємо на грані того, що маємо”.
Прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал додав, що Європа повинна нарощувати свій оборонний потенціал “через загрозу з боку Росії та її нездатність бути демократією і діяти у світі, заснованому на правилах”.
Ці три країни – єдині члени НАТО, які межують із Росією. Фінляндія, Естонія і Латвія також входять до числа країн, які витрачають на оборону більше за всіх у НАТО.
І хоча жоден з європейських лідерів не сказав, що вірить у вихід Трампа з НАТО, є побоювання, що США зрештою переключать увагу на Китай та Індо-Тихоокеанський регіон, включно з обороною Тайваню.
“Їхній заклятий ворог або конкурент номер один – Китай”, – зазначив президент Фінляндії Александр Стубб, щоправда, додавши, що, на його думку, Трамп усе ж розуміє важливість альянсів у боротьбі з Пекіном.
На думку експертів, якщо США надто швидко переключать ресурси й увагу на Індо-Тихоокеанський регіон, не давши Європі часу стати незалежнішою, вони можуть бути знову втягнуті в питання європейської безпеки з набагато більшими втратами, пише видання.