Журналісти низки видань отримали папери, які явно готувалися кілька років тому та розкривають стратегію впливу Росії у державах Балтії. Про це повідомляє “Європейська правда“.
Матеріали вийшли у виданнях, які отримали та досліджували документи – LRT, Delfi Estonia, Expressen, центр “Досьє”, Kyiv Independent, NDR (Norddeutscher Rundfunk), Frontstory.pl, Süddeutsche Zeitung, VSquare, WDR (Westdeutscher Rundfunk), Yahoo New Re: Baltica.
Документи стосуються довгострокових планів щодо Естонії, Латвії, Литви – таких, як уже оприлюднені щодо Білорусі та Молдови. Швидше за все їх готували восени 2021 року. Втім, не схоже, щоб автори цих документів знали про те, що Путін готує повномасштабну війну проти України – якихось згадок про очікувані наслідки цього, що неможливо було б не врахувати у планах щодо Балтії, у паперах немає.
Стратегія по кожній із країн складається з двох частин – у першій прописують, що Росія бачить для себе як загрозу, у другій – як цьому планують протидіяти. Всі цілі по сферах прописані за тимчасовими рамками – 2022, 2025, 2030 рік.
В цілому Росія визначає своїми цілями збереження максимальної присутності російської мови в освіті, створення проросійських організацій та вплив на суспільство через них, опір зносу пам’яток радянської епохи, просування російського історичного наративу на протидію тому, що сама Росія вважає “фальсифікацією”. В Естонії та Латвії РФ дуже розраховує у реалізації своїх цілей на російськомовну меншість.
Окрім того, планувалося заохочувати бізнес балтійських держав виходити на російський ринок. Більшість стратегій присвячена послабленню присутності НАТО в країнах Балтії.
У планах Кремль висловлює побоювання, що в Литві з’явиться велика база НАТО і декларує мету запобігти розміщенню там ППО та ПРО середньої дальності, інтегрованої у загальну систему захисту неба Альянсу, а також зменшити присутність військ союзників та заходів бойової готовності.
У довгостроковій перспективі хотіли створити передумови, за яких влада країни “визнала б потенційну шкоду” для своєї безпеки через зростання впливу НАТО в регіоні і захотіла глибшої співпраці з Росією. Ці наміри практично однакові для всіх трьох балтійських держав.
Найбільш небажаним для себе сценарієм Росія називає активну участь держав Балтії у діяльності НАТО та збільшення присутності там російських військ, санкції і згортання торгівлі (що і сталося після 24 лютого – ред.).