Американські військові та спецслужби можуть відстежувати переміщення Володимира Путіна, використовуючи дані про телефони його оточення. Про це стало відомо з опублікованого журналом Wired уривка книги американського журналіста Байрона Тау “Засоби контролю: як таємний альянс технологій і уряду створює нову американську державу стеження”, пише Агентство. Новости.
Книга Тау розповідає про те, як у США було створено програму, що дає змогу відстежувати переміщення практично будь-якої людини у світі за даними її мобільного телефону. Доступ до цих даних творці програми отримали, використовуючи ті самі дані, що й рекламодавці під час таргетування своїх оголошень.
Ці дані містять “анонімний” рекламний ідентифікатор, що присвоюється кожному смартфону. За цими ідентифікаторами можна відстежити переміщення користувачів смартфонів по всьому світу.
У 2019 році IT-консультант Майк Іглі, який більшу частину кар’єри співпрацював з урядовими проєктами, провів кілька презентацій у Вашингтоні для спецслужб, де на прикладі сервісу для знайомств ЛГБТ-персон Grindr продемонстрував, яку небезпеку становлять смартфони. Виявилося, що геодані, які збирає про користувача Grindr, легко дають змогу вирахувати співробітників Пентагону, ФБР та інших спецслужб. А далі можна відстежити, чим займаються ці співробітники після роботи.
Таку саму інформацію можна отримати не лише за допомогою Grindr. Інші додатки також збирають багато даних про власника телефону – IP-адресу, версію оперативної системи, на якій він працює, дані про оператора зв’язку, а також масив технічних даних про налаштування телефону та його точні GPS-координати телефону.
Компанія PlanetRisk, у якій тоді працював Іглі, допомогла розробити метод збору інформації, який дехто з тих, хто його використовує, жартома назвав ADINT. Він поєднує в собі принципи радіоелектронної розвідки та розвідки за відкритими джерелами (OSINT). Новий метод аналізу даних було реалізовано в програмі, що отримала назву “Локомотив” (утворено від двох слів “локація” і “мотив”).
Можливості цієї програми не могли не вражати. З її допомогою розробники змогли майже в режимі реального часу стежити за операцією спецслужб США проти ІДІЛ у Сирії. PlanetRisk “побачила”, як телефони, що раніше перебували на військових базах у Північній Кароліні та Флориді, перемістилися на занедбаний цементний завод неподалік сирійського міста Кобані. За кілька місяців уряд США визнав, що цей об’єкт є передовою оперативною базою для персоналу, задіяного в кампанії проти ІДІЛ.
За допомогою цієї самої програми можна було стежити і за світовими лідерами. Коли PlanetRisk отримала набір даних щодо Росії, співробітники компанії навчилися відстежувати телефони в оточенні Путіна. У результаті PlanetRisk знала, куди прямує Путін і хто перебуває поруч. Судячи з усього, пристрої належали водіям, співробітникам служби безпеки, помічникам та іншому допоміжному персоналу, що оточував російського президента.
Згодом “Локомотив” перейменували на VISR (Віртуальний інтелект, спостереження і розвідка). Він став частиною програми, яку широко використовує розвідувальне співтовариство США.
Аналогічні інструменти розробили ізраїльські компанії Insanet, Patternz і Rayzone. Вони продають їх спецслужбам по всьому світу.