Яків Смолій ухвалив рішення про звільнення з посади голови Національного банку України після засідання Нацради реформ 30 червня, під час якого між ним і президентом Володимиром Зеленським стався конфлікт. Про це пише LIGA.net з посиланням на трьох співрозмовників, які стали свідками сварки.
За їхніми словами, Зеленському не сподобалися слабкі результати держпрограми дешевих кредитів 5-7-9. При цьому претензії про те, що банки-учасники програми видають мало кредитів, він висловив саме Смолію в досить різкій формі.
«5-7-9 – це стара претензія. Зеленський висловлював її ще в січні: висока ставка, за якою НБУ не дає хід кредитами. І в цілому, президент знаходиться в іншій економічній парадигмі. А Смолій зі своїм таргетуванням інфляції під час кризи – це так собі історія», – зазначило одне з джерел видання.
Він додав, що для Зеленського «інша економічна парадигма» означає наступне: «Гроші – кров економіки, їх потрібно більше; сушити економіку – не можна; курс – трохи опустити і т. д».
Між тим журналістка Соня Кошкіна в своєму Telegram-каналі пише, що Смолій кілька разів в останні дні ходив у Офіс президента, зокрема вчора після засідання Нацради реформ.
«Була дуже непроста розмова з президентом. Точніше кілька. По суті, відставка Смолія – пряма вимога Зеленського. Пряма, так», – наголосила Кошкіна.
На її думку, Верховна Рада не захоче залишити Смолія на посади або він сам відмовиться навіть якщо парламент не підтримає звільнення.
- 1 липня голова Національного банку України Яків Смолій написав і подав президенту України заяву про звільнення. Він пояснив своє рішення “систематичним політичним тиском”, здійснюваним на центробанк.
- Вранці 2 липня президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проект постанови про звільнення Смолія.
- На відставку Смолія відреагували посли країн «Великої сімки» та Міжнародний валютний фонд.